Промоција књиге Битка на Кајмакчалану у Дому Војске Србије у Нишу
Књига новинара и публицисте Игора Гојковића „Битка на Кајмакчалану - септембар 1916“ и издању Медија центра "Одбрана" је већ по изласку из штампе побудила велико интересовање јавности. Била је међу најпродаванијим на Београдском међународном сајму књига, а позиви за промоције широм Србије пристижу са свих страна. Та, својеврсна "књижевна турнеја" започета је промоцијом у седишту Копнене војске Војске Србије. Промоција књиге одржана је данас у свечаној сали Дома Војске у Нишу уз учешће познатог историчара, директора Института за новију историју Србије и рецензента књиге др Милета Бјелајца, уредника издања мр Снежане Ђокић и аутора књиге Игора Гојковића, док су промоцији присуствовали командант Копнене војске генерал-потпуковник Милосав Симовић и његови сарадници, представници војних и борачких удружења, професори департмана за историју Филозофског факултета у Нишу и други гости.
Уредник издања мр Снежана Ђокић је у свом излагању нагласила да је аутор Игор Гојковић пуних десет година истраживао околности битке на Кајмакчалану и да у књизи до танчина објашњава шта се све догађало током 22 дана борби за освајање чувене коте 2525. „Историјске сцене из септембра 2016. године аутор је оживео доносећи сведочанства непосредних учесника, међу којима су и наши велики писци, публицисти и јавни радници, али су главни јунаци овог дела, ипак, српски војници, у историји често прећуткивани. Аутору је пошло за руком да их васкрсне, тако што их помиње именом, презименом, фотографијом, околностима погибије или напоменом о њиховој даљој судбини“.
Др Миле Бјелајац је говорећи о књизи подвукао скрупулозан рад Игора Гојковића и његову посвећеност да прикупи чињенице из архива, библиотека, записа непосредних сведока и сведочења њихових потомака. "Из књиге јасно разазнајемо каква је то снага била, каква воља да се следи борбена дисциплина, а кључ разумевања је пре свега у поштовању духа предака, борби за спас војника и веровању у врховне вође. Комбинација текстова, фотографија, дигиталних мапа, сећања учесника, дневника, едиција и других материјала нас детаљно упознаје са централном епизодом рата 1916. године - освајањем Кајмакчалана. Посебно је значајно што нас дело сећа на српске војнике, на човека у рату, јер техника и технологија су се капитално промениле у последњих сто година, али херојство српског човека у рату је константа која се понавља. Подвлачим и да се рукопис књиге уклапа у опредељење Медија центра „Одбрана“ да трајно забележи светле тренутке у историји српског народа и српске војске.“
Аутор књиге Игор Гојковић нагласио је да су највећа вредност књиге људи, први пут видљиви команданти битке.
"Успео сам да реконструишем битку по данима, мада верујем да је највећа вредност у томе што су у књизи приказани људи који су се борили и гинули. Није било лако, ишао сам и на гробља да сликам фотографије са надгробних споменика, трагао по многим земљама, готово да се може и роман написати о проналаску сваке фотографије. Верујем да ће млађе генерације научити много из ове књиге, извући значајне моралне поуке и спознати одговор на питање из стиха познате песме „Знаш ли одакле си сине?“.
Командант Копнене војске генерал-потпуковник Милосав Симовић се на крају промоције захвалио учесницима и издавачу на књизи која говори о једном од најславнијих периода српске историје и српске војске.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт