О издавачкој делатности



НОВЕ КЊИГЕ МЕДИЈА ЦЕНТРА „ОДБРАНА“ 2011–2012.

 

ВОЈНА ПУБЛИЦИСТИКА

„Безбедносни менаџмент у супротстављању и борби против тероризма“
Аутор: др Мирослав Талијан

slika
У штампи

 

Књига је резултат теоријских и емпиријских истраживања о неопходности изградње адекватног система менаџмента антитерористичких снага, заснованог на научним основама и искуствима добре праксе у супротстављању и борби против тероризма.
Садржај је конципиран у три поглавља: схватање остваривања безбедносног менаџмента у супротстављању и борби против тероризма (дефинисање савременог тероризма, појам, суштина и предмет менаџмента); развој безбедносног менаџмента (субординација, јединство, ефикасност, сигурност, тајност); пракса менаџмента специјалних јединица у функцији развоја (начин рада, полазишта експертизе, резултати истраживања).

 

ВОЈНА ТЕХНИКА

„Вишенаменски борбени авиони“
Аутор: др Славиша Влачић

slika

Карактер ваздушне моћи, као и перцепција фактора који је чине, променили су се појавом нове категорије авиона која се данас назива вишенаменски борбени авиони. Суштина је њихова способност за успешно извођење ловачких, бомбардерских, јуришних и извиђачких задатака, а у овој књизи представљени су великим бројем слика у боји, табела, шема и графикона.
Техничка еволуција у погледу аеродинамике, конструкције, погона и опреме ваздухоплова обезбедила је постизање импресивних перформанси, високог нивоа маневарских способности и употребу најнапреднијих ваздухопловних убојних средстава за дејство са великих удаљености.
Вишенаменски борбени авиони су свестрани, мобилни и аутономни, што их чини различитим од других борбених платформи. Стога су они основна ударна компонента савремених ваздухопловних снага и представљају јединствен борбени систем, али и средство са дугим веком употребе.    

„Орао – поглед из југословенског угла
Аутор:  Александар Радић

slika

На веома занимљив начин у овој књизи приказани су настанак чувеног ваздухоплова, као и његов живот у бурним догађајима од његовог настанка до данас. Аутор је на систематичан начин, врло детаљно описао развојни пут авиона „орао”, од идејне замисли, процеса конструисања, испитивања и увођења у наоружање, до серијске производње и експлоатације, како у домаћем ваздухопловству тако и у Румунији, са којом је авион развијан и произведен у кооперацији. Као производ домаће памети и индустрије, са потпуно освојеним ремонтом, а полазећи од стања истрошености временских и експлоатационих ресурса и борбених могућности, авион „орао” је и данас актуелан и перспективан за даљу употребу у авијацијским јединицама Војске Србије.

 

„Борбени хеликоптери“
Аутор: др Драган Цветковић

slika

У штампи

Књига о хеликоптерима, посебно војним борбеним, говори о летелицама тежим од ваздуха, које покреће један или више ротора сачињених од лопатица, а који полећу и слећу вертикално, због чега су погодни и за тешко доступне терене.
Текст, слике и шеме део су тринаест глава (историјат развоја хеликоптера; конфигурације; погонске групе које чине део конструкције; подела: за напад и подршку, осматрање и извиђање, борбу против подморница; разврставање по земљама произвођачима: САД, СССР–Русија, Француска, Холандија, Немачка, Јужноафричка Република, Велика Британија, Индија, Бразил, Кина, Јапан). 
Интересантан део чине додаци: ознаке или скраћенице, интерне ознаке, тренутни систем означавања у САД и наоружање. 

 Ваздухопловство и противваздухопловна одбрана Војске Србије
Аутор:  Александар Радић

slika

Брошура ВАЗДУХОПЛОВСТВО И ПРОТИВВАЗДУХОПЛОВНА ОДБРАНА ВОЈСКЕ СРБИЈЕ” нуди сажет преглед сто година дуге историје српског војног ваздухопловства, приказујући војну технику која се користила и која се користи у В и ПВО Војске Србије. Двојезична брошура обогаћена је бројним  фотографијама и техничко-тактичким карактеристикама ваздухоплова.

 

МЕДИЦИНА

„Биолошко оружје – нови приступ у борби против ”
Аутори: др Владан Радосављевић и др Горан Бјелојевић

slika

Књига указује на то како је у савременим условима могуће супротставити се опасностима које биолошко оружје може да изазове.

 

Васкуларне аномалије главе и врата“
аутори: проф. др Србољуб Стошић, др сц. мед. Гордана Анђелић, проф. др сц. мед Татјана Стошић Опићинал, др сц. мед. Александар Влаховић

slika

Основна порука књиге је схватање и изучавање васкуларних аномалија. Иако је теоријска подршка постојала у релевантним медицинским часописима, а како је пракса потврдила теорију, наука је у пракси потврдила своје постојање. Пракса је и у овој књизи показала да је основ свих истраживања. Другим речима: прецизним постављањем дијагнозе и избором одговарајуће методе лечења повећаће се успешност лечења васкуларних аномалија главе и врата.
Васкуларне аномалије су изазов за планирање и спровођење лечења, јер пацијенти са овим проблемом имају и функционалне и естетске сметње због којих веома пате. Бројне фотографије, којима је илустрована књига, сведоче о постојању проблема, а нови могући терапеутски приступи показују да правовремено реаговање и знање лекара о овој проблематици могу да спасу живот.             

 

ИСХРАНА – ЛЕЧЕЊЕ

„Исхрана – улога у унапређењу здравља и превенцији болести“
аутор: др Славица Рађен

slika
У штампи

Превентивна медицина има велики значај у разјашњавању патофизиолошких механизама који су основа масовних незаразних обољења повезаних са исхраном. Стога је исхрана значајан чинилац превенције, али и разбољевања и оздрављења. Препоруке у вези са исхраном део су науке о исхрани која се интензивно и убрзано развија и данас широко разматра. 
Књига је подељена на поглавља која се могу читати и појединачно зато што свако полази од општих сазнања и карактеристика ентитета који се конкретно обрађују. Описане су енергетске потребе људског организма, макро и микронутријенти, принципи правилне исхране, поремећај исхране (гојазност и потхрањеност), као и најчешћа обољења: дијабетес, кардиоваскуларне и малигне болести. 
Књига је намењена студентима медицине, али и свакодневној лекарској пракси у амбулантама где се остварује контакт са пацијентима.

НАУЧНО-ОБРАЗОВНА ЛИТЕРАТУРА

Основи логистике
Аутори: Марко Андрејић, Марјан Миленков

slika

Потреба да се дефинишу обим, садржај и структура градива које се изучава  из предмета Основи логистике на основним академским студијама и уједно припреме садржаји за подршку реформе командно-штабног усавршавања за официре логистике, као и недостатак одговарајућег уџбеника, резултирали су овом обимном публикацијом. Уџбеником су обухваћени садржаји из комплексног предмета Основи логистике, у складу са постојећим наставним планом и програмом, потребама праксе и савременим трендовима.
(Београд, 2012., на српском језику, 683 стр.)

Право оружаних сукоба – Међународно ратно право, Међународно хуманитарно право
Приредио: Александар Мијаиловић

slika

Намењена упознавању припадника оружаних снага са прописима и процедурама у правним инструментима међународног права оружаних сукоба, сккрипта су осмишљена као помоћ и смернице у извршавању дужности војног персонала у оружаном сукобу.
(Београд 2012., на српском језику, 137 стр.)

„Међународни аспект сајбер ратовања“
Аутор: мр Младеновић Драган

slika 
У штампи

Књига је у потпуности оригинална, јер у теoријском фонду и стручној литератури не постоји велики број одговарајућих радова из области сајбер ратовања, чак и у глобалним размерама. Оригиналност се огледа и у ставу аутора о новим начинима регулисања суверенитета држава у сајбер простору и његовог правног статуса, посебно у погледу предлога за могуће истовремено регулисање сајбер простора заједничком баштином човечанства и подручјем у потпуном државном суверенитету.
Велики значај ове књиге огледа се у научном доприносу у регулацији војних сукоба у сајбер простору у будућности с обзиром на оскудност претходне стручне грађе из наведене области, велику угроженост свих држава од сајбер ратовања и предвиђања да ће након 2012. године сајбер ратовање бити толико изражено да ће га обавезно укључивати стратегије националних безбедности свих држава.

 

„Тимски рад у систему одбране“
аутори: др Марко Андрејић и др Обрад Чабаркапа

slika

Примена тимског рада као незаобилазног организационог облика и начина за решавање сложених проблема наметнута је сложеношћу и интердисциплинарним планирањем у систему одбране, као и све строжим захтевима који се постављају пред организациона решења, а у вези су са потребом праксе, захтевима времена и савременим трендовима у области организационих наука и менаџмента.
Садржај је систематизован у неколико глава: потребе за применом тимског рада, избор чланова тима, управљање тимом и предности и недостаци тимског рада.
Књига је почетни информативни приручник за различите управљачке нивое у систему одбране, као и за све који тимски решавају сложене проблеме.

 

„Војна топографија“
аутор: др Миодраг Регодић

slika
У штампи

    
Уџбеник је резултат повезаности теоријске анализе, сложене методологије и геодетске базе. Садржај је заснован на чињеницама и војној струци, а са геодетског и топографског становишта на науци.
Материја је систематизована у поглавља, објашњен је задатак војне топографије, појмови о Земљи као планети, картографске пројекције и топографске карте и мерења, оријентација на земљишту и процена земљишта, геотопографски материјали и аерофото-извиђање.  
Уџбеник је богато документован сликама, графичким и табеларним приказима и оригиналним картографским материјалом.

 

„Војна географија 1“
аутори: др Љубомир Гиговић и др Драгољуб Секуловић

slika
У штампи

Уџбеник је заснован на достигнућима војних наука и праксе, као и других сродних наука. Уважава захтеве концепције и доктрине одбране, а у функцији материје су и карте, табеле, графикони и шеме.
Садржај је подељен на три области (војногеографске карактеристике математичко-географских, физичко-географских и друштвено-географских чинилаца Србије) од којих свака садржи неколико поглавља (географски, војни и релативни положај Србије; карактеристике рељефа, климе, копна, вода и вегетације, педолошки и геолошки састав копна; обележја становништва, насеља, карактеристике саобраћаја и привреде).

„Заштита животне средине“
аутори: др Младен Вуруна, др Саша Бакрач, др Милутин Љешевић, др Мишко Милановић

slika

У штампи

Животну средину различито тумаче појединци, групе, па и друштво. Познавање елемената и фактора животне средине, тумачењем њених појава и процеса, као и анализом узрочно-последичних веза свих чинилаца, али и усвајањем сазнања, опажањем и учењем, животно окружење може се оплеменити и заштитити од негативних утицаја.   
Уџбеник је настао из вишегодишњег искуства аутора, а сложеност проблема животне средине, као и питања из теорије и практичних сазнања, условила су конципирање садржаја.
Текст је систематизован у неколико поглавља: развој сазнања о животној средини; човек и биосфера; еколошки фактори; загађивање ваздуха, воде и земљишта... али и васпитно-образовни процес заштите животне средине.

ГЕОПОЛИТИКА

„Заједница безбедности у региону ОЕБС-а“
Аутор: мр Мирослав Глишић

slika

Књига истражује развој заједнице безбедности на географском простору од Ванкувера до Владивостока у вези са развојем дипломатије свеобухватне безбедности у Организацији за европску безбедност и сарадњу.  

 „Војна стратегија САД – јуче, данас, сутра“
Аутор: др Тодор Мирковић

slika

Као резултат дугогодишњег праћења и изучавања америчке војне политике, стратегије и тактике, ова књига представља незаобилазно штиво за све оне који желе да се детаљније обавесте о овој теми.

ИСТОРИЈА

Војнообавештајна служба у Србији
Приредио: Уређивачки одбор

slika

Приређивачи (бригадни генерал Драган Владисављевић,  др Александар Животић, пуковник Никола Божић, пуковник у пензији Предраг Станковић, потпуковник Слободан Новаковић, мајор Драган Савић, мр Снежана Ђокић, мр Снежана Вукадиновић Шундрић)  су на светло дана извукли људе из сенке – војне обавештајце – који су давали изванредан допринос да победе на бојном пољу буду убедљивије, а порази  мање болни. Монографија прати историјски развој те службе, а у прилозима су приказани руководиоци службе, војни изасланици, војне мисије и изасланства Краљевине Југославије од 1941. до 1945. године, и, посебно, обавештајци одликовани Орденом народног хероја. Књига јобилује историјским подацима, али и скицама из живота неких од најпознатијих и најуспешнијих српских обавештајаца. Монографија је богато илустрована фотографијама и документима из војних архива, од којих многи до сада нису били доступни јавности.
(Београд 2012, на српском и енглеском језику, 133 стр.)

„ Балкански ратови 1912–1913 – Рад српског војног санитета“
Аутор:  проф. др Александар Недок

slika

Монографија приказује рад војног санитета у току балканских ратова с Турском и Бугарском, чиме се успоставља жељени континуитет са осталим монографијама о раду војног санитета у Првом светском рату. Са изласком ове монографије српски војни санитет најзад стиче своју целокупну историју од 1832. до 1918. године.

 

„Српски војни санитет у Балканским ратовима“
Аутори:  проф. др Бранислав Поповић, др Вељко Тодоровић

slika

Књигу чини дванаест радова еминентних стручњака који су представљени на научном скупу на тему „Рад војног санитета у Балканским ратовима 1912–1913”, који је одржан поводом стогодишњице успешног Савеза балканских земаља (Србија, Црна Гора, Грчка и Бугарска) и почетка борбе за ослобођење Балкана од османлијског ропства, што је детаљније обрађено у одређеним радовима из садржаја ове књиге.

 

„Југословенско ратно ваздухопловство 1942–1992“
Аутор:  др Бојан Димитријевић

slika

Књига је објављена у суиздаваштво са Институтом за савремену историју и представља јасан и исцрпан преглед свих значајних датума, догађаја, типова авиона и, пре свега, људи који у континуитету одређују историју Југословенског ратног ваздухопловства.

„Моћ и утицај војне дипломатије (мисије Владимира Велебита 1943–1945)“
Аутор: др Милан Терзић

slika 
У штампи

На основу истражене грађе многобројних архива аутор је обрадио тему о борби војне дипломатије партизанског покрета, за време и после Другог светског рата, за међународно признавање „нове” Југославије. Та борба се водила у оквиру савезничке мисије, а представљала је делатност војне мисије Врховног штаба НОВЈ на Западу.
Догађаји нису реконструисани одвојено, изоловано од општег контекста и околности, ни унутрашњих и ни међународних.
Посебан куриозитет и вредност књизи дају интервјуи које је аутор водио са Владимиром Велебитом и Милованом Ђиласом, члановима војних мисија. Њихова сећања, успомене и утисци о људима и догађајима вредан су историографски извор.     



ВОЈНА ПУБЛИЦИСТИКА

„(Пре)живети у природи“ (1)
аутор: Звонко Пешић

У припреми

Овом књигом покреће се едиција о животу и преживљавању у природи.
Данас када човекове идеје и машта, уз нове технологије, све више доминирају савременим животом, основна знања о природи и сналажење у тешким ситуацијама захтевају познавање правила, законитости и вештина да би се преживело, пре свега у природи.
Будући да савремене катаклизме опомињу, а да је у средишту сваког напретка човек, опстанак у тешкој ситуацији понекад може зависити и од адреналина позитивног авантуризма, али пре свега од човекове сналажљивости, спремности, вештине и знања.
У конципирању садржаја водило се рачуна о универзалним правилима за  опстанак и преживљавање у природи, али и о специфичностима поднебља Србије. Обрађени су: опрема за преживљавање, смештај, кретање, оријентација, исхрана, лековито биље, али и лов, замке, спасавање и прва помоћ.

ФИЛОЗОФИЈА

„Хобсова теорија људске природе и перспективе мира и поретка“
Аутор: др Станислав Стојановић

Књига обрађује увек актуелну и занимљиву проблематику. Будући да о Хобсу код нас нема много радова који су на целовит и продубљен начин оставили значајнији монографски траг, ова књига је вредан допринос нашој филозофско-политичкој литератури.
Доминација природних нужности у човеку, од којих је жеља за што више моћи примарна, не оставља  другу могућност осим могућности трајног и неотклоњивог сукоба у природној егзистенцији људи.  Дедуктивистички  поступак прожима читаву Хобсову политичку филозофију и аутор проницљиво излаже оригиналност његове елаборације.

„Мудрост и мач“
Аутор: др Илија Кајтез

slika

Мислити суштински o питањима људског трајања, друштвено-историјским и онтолошким загонеткама значи нужно бити у одајама филозофије и духовном братству са мудрацима света. Нажалост, наш ужурбани свет олако окреће леђа мудрости векова, мислећи да и без помоћи великана ума може да реши тајне немирног света. Готово све мудро већ су рекли филозофи на чијим плећима стоје векови и данашње генерације