12.10.2013

Промоција издања Спомен-збирке Павла Бељанског



У Великој галерији Дома Војске Србије, у оквиру пратећег програма изложбе „Велика Иза Влаха Буковца“, Спомен-збирка Павла Бељанског данас је представила своја два издања – „Зборник радова са Научног скупа посвећеног Павлу Бељанском (1892–1965)“ и „Меморијал Павла Бељанског“.

У Зборнику из 2012. године изложени су резултати са научног скупа који је био посвећен колекционару, важности његовог завештања и популаризацији и опстајању легата.

Присутнима на промоцији најпре се обратила директорка Спомен-збирке проф. др. Јасна Јованов.

– Одлучили смо да преко уметности коју је Павле Бељански сакупљао, писама и фотографија проникнемо у његову личност, да на неки начин објаснимо себи и другима чиме се он руководио у свом колекционарском раду. Зато смо објавили ова два издања због којих смо се овде окупили.

О поновној одлуци да се размотри личност Павла Бељанског говорила је историчарка уметности проф. др Саша Брајовић.

– Сви ми који смо учествовали у писању ове две књиге трудили смо се да колекцију сагледамо кроз европску и српску културу 20. века, да је пропустимо кроз филтер свих чињеница које су је обликовале и система вредности и стратегије колекционара. Павле Бељански је, поклонивши слику универзалне лепоте „Велика Иза“ и везавши је за будућа поколења историчара уметности, наставио да траје.

Истраживачки рад у легату Павла Бељанског похвалио је проф. др Ненад Радић.

– Ми историчари уметности имамо проблеме са теренским и истраживачким радом. Право је задовољство пронаћи све на једном месту у једној музејској институцији, што треба да послужи као пример свим таквим институцијама у нашој земљи.

О експонатима из Меморијала Павла Бељанског и њиховом тумачењу у духу савремених кретања у историји уметности говорила је Тамара Огњевић.

– Мој задатак био је да сагледам шта се догађало у Спомен-збирци последњих десет година и како су тамо прихваћени нова реалност и укус млађе публике која има другачију перцепцију уметности, те сам закључила да легат прати савремена кретања, али чува и свој унутрашњи ритам.

На крају се директорка збирке надовезала на речи професорке Брајовић и подсетила присутне да ће 2. новембра бити додела награде Спомен-збирке Павла Бељанског за најбољи рад из националне историје уметности.

photoФОТО ГАЛЕРИЈА