Филм „Планина Голија - импресија природе“ пред београдском публиком
Документарни филм о планинском венцу Голија, ауторке Ранке Велимировић, премијерно је приказан вечерас у Дому Војске Србије. Филмско остварење снимљено је у копродукцији Војнофилмског центра "Застава филм" и продуцентске куће "Либра".
Директор ВФЦ „Застава филм“ потпуковник Мате Вујновић рекао је да је до те сарадње дошло на иницијативу „Либре“ пре две године. Пројекат о Голији успешно је завршен и приказан већ два пута, у Ивањици и Рашкој.
- Промоција у Београду је и један од наших копродукцијских залога. ВФЦ „Застава филм“ овим пројектом наставља традицију, јер смо много документарних филмова снимили, не само сопственим снагама већ и копродукцијски. Ове године имамо таква два пројекта који су у фази израде, и очекујемо да ће оба пројекта бити премијерно приказана током наредне године, као што је и планирано, рекао је потпуковник Вујновић.
Ауторка филма о „крову Србије“, Ранка Велимировић, нагласила је да је идеја о снимању филма о Голији потекла управо из љубави према планинама, и то према непознатим.
- „Либра“ је снимила много филмова о планинама у Црној Гори, а сада и у нашој земљи. Снимљен је филм и о планини Јадовник која је веома непозната, а прелепа, затим о Старој планини, Руднику, и ево сад о Голији. Најјачи утисак на мене оставило је наше духовно наслеђе, манастири Сопоћани, Студеница, као и Петрова црква, истакла је ауторка и додала да изузетна сарадња са „Застава филмом“ траје скоро две деценије.
Генерални секретар Планинарског друштва Србије Бранислав Божовић филм доживљава као документ лепоте, опомене и наде, и истиче да да су филмска прича и око камере сведоци о лепоти планине и условима живота на њој у овом и на овом хоризонту времена.
- Овај филм тражи посвећење и размишљање. Изнад нас је планина Голија, природни и симболички „кров Србије“, извориште природних вредности и створеног наслеђа, чистоће и здравља. Филмско остварење о Голији има циљ да покрене мисао о значају очувања живота на овој планини уз поруку да све може бити боље, лепше и достојанственије, рекао је Божовић и указао да тај документарни, еколошки и културолошки филм жели да нас подсети да нам Голија пружа још једну шансу.
На промоцији филма учествовала је и етно-певачка група Буковички јарани.
Планина Голија је заштићени Парк природе и Резерват биосфере међународног значаја, с посебним вредностима биолошке и геолошке разноврсности, објеката и етнографског наслеђа. То је велики природни парк, царство планинског јавора у најлепшим и најочуванијим шумама Србије, врт са више од 1 100 биљних врста и око 100 врста птица. Филм је сниман током сва четири годишња доба, и траје 78 минута.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт