17.10.2013

110 година Удружења ратних добровољаца



Свечаном академијом у Дому Војске обележено је 110 година од оснивања Удружења ратних добровољаца 1912 – 1918. године, њихових потомака и поштовалаца и 85 година „Добровољачког гласника“, часописа који чува сећање на јунаке ослободилачких ратова Србије.

Поред представника Генералштаба Војске Србије, министарстава културе и информисања, спољних послова и рада и социјалне политике, Српске православне цркве, Канцеларије за дијаспору и Србе у региону, академији су присуствовали председници сродних удружења из Црне Горе и Републике Српске, удружења бораца, ратних војних инвалида, Клуба генерала и адмирала и многобројни поштоваоци добровољачког покрета у Србији.

Истичући да је традиција добровољног приступања српским ратним јединицама везана за најранији период националне борбе за слободу, председник Савеза удружења ратних добровољаца др Видоје Голубовић рекао је да су многа славна имена српске историје, културе, политике, уметности обележила добровољачки покрет.

- Персонификација добровољачког покрета у Србији свакако је Војвода Вук, али су му припадали и многи песници, научници, писци. Најпознатији је Михајло Пупин, који је организовао добровољачке јединице у Америци и слао их у Србију и на Солунски фронт.  Данас се Удружење ратних добровољаца бави издавањем публикација о покрету који је значајно допринео ослобођењу Србије у неколико ратова почетком 20. века, истраживачким радом у тој области, одржавањем бројних ратничких гробаља и спомен обележја у Србији, али и у другим крајевима Европе, у којима је Србин бранио мир и своју слободу, рекао је Голубовић.

Поред значајног јубилеја,  свечаном академијом је обележено и 85 година од излажења првог броја „Добровољачког гласника“, часописа који је на својим страницама доносио текстове и сведочења о жртвама и херојским подвизима добровољаца који су Србији, без премишљања, поклонили највредније што су имали – живот.