Промоција романа "Етика сећања"
Роман „Етика сећања – успомене команданта пешадијског пука ЈНА“ Будимира Стојковића представљен је вечерас у Атријуму Дома Војске Србије у Београду. О делу су говорили рецензенти проф. др Драго Ручнов, пуковник проф. др Илија Кајтез, пуковник у пензији Миодраг Ђукановић и аутор.
Професор Ручнов истакао је да је вредност романа не само у моралним принципима и ставовима који чине основу садржаја, већ и у изразитој уметничкој тежини, где се аутор доказао и као врсан писац.
- Најважнија карактеристика Стојковићевог дела јесу дијалози између два и више лица који чине одлику доброг романа и вештог приповедача. Уз то, он се доказао и као познавалац етнографије свог природног миљеа, језика и као талентован писац. Редак је случај да војник од каријере своју војничку службу народу и држави крунише књижевним делом. Још кад то дело има и уметничку вредност значај круне постаје већи – нагласио је Ручнов.
Пуковник и професор Војне академије др Илија Кајтез делу је приступио са стручне стране наглашавајући његов значај као сведоку једног времена.
- Срби су народ познат по томе што заборавља да оставља писане трагове. Књига Будимира Стојковића ту је да запамти једно време, али и организацију каква је била ЈНА. У описивању те велике силе он је објективан те је сагледао и њене предности, али и недостатке. Још један важан сегмент на који је обратио пажњу јесте однос државе према Армији, као и однос припадника ЈНА према грађанском рату. Стојковићево дело сјајан је приручник за све који желе да изучавају социологију војске и рата – подвукао је Кајтез.
Пуковник у пензији Миодраг Ђукановић сматра највећом вредношћу Стојковићевог дела њену књижевну форму, јасан стил и језик. Према његовим речима аутор сликовито и надахнуто, кроз бројне ликове, приказује живот припадника ЈНА, од 60-их година 20. века, преко периода разбијања СФРЈ, све до рата на Косову и Метохији.
Према речима аутора, „Етика сећања“ могла би да послужи војним питомцима, кадетима и младим официрима као методолошко упутство у градњи и обликовању људских вредности српског војника и старешине.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт