Свечана академија поводом Међународног дана Рома
Свечана академија, под називом "Реквијем за заборављене", поводом Међународног дана Рома одржана је вечерас у Дому Војске Србије.
Међународни дан Рома обележава се 8. априла од 1971. године када је у Лондону одржан први Светски конгрес када су усвојене одлуке о ромској застави и службеној химни.
Обраћајући се присутнима државни секретар у Министартсву одбране Немања Старовић истакао је јединство српског и ромског народа у најтежим ратним временима.
- Наша заједничка историја препуна је страдања и мучеништва. У том страдању, а нарочито током Другог светског рата ми смо били једно, у истим гробницама смо страдали од исте душманске руке. О томе најбоље говори светска ромска химна посвећена страдалницима палим од стране Црне легије- рекао је државни секретар Старовић.
Он је истакао да је српски народ могао да схвати бол и тугу ромског народа, јер је исто немилице истребљиван.
- Српски народ могао је да схвати, јер смо страдали заједно, једни поред других и нажалост једни са другима. Исто смо осећали. На данашњи дан, ја осећам понос због тог нашег јединства. На данашњи дан, ми у нашој слободној Србији треба да се сећамо управо тих тренутака нераскидивог јединства у борби за слободу наше заједничке отаџбине Србије – рекао је државни секретар Старовић.
Потпредседница Владе и министарка културе и информисања Маја Гојковић рекла је да је ромска заједница нераскидиви део нашег друштва.
- Ромска заједница интегрални је део нашег друштва који је Србију сматрао својом отаџбином подједнако као и српски народ. Вековима уназад Срби и Роми на овим просторима делили су заједничку судбину, често прожету великим страдањима и тужним догађајима. Тешки историјски моменти додатно су ојачали пријатељство два народа. Овогодишња академија под називом "Реквијем за заборављене“ прилика је да пробудимо сећање на све Роме који су се раме уз раме са Србима и другим народима борили и страдали у Првом и Другом светском рату, учествовали у освајању слободе и стварању бољег сутра за читаво човечанство- рекла је министарка Гојковић.
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов рекао је да сећања треба чувати и борити се за мир и сигурну будућност.
- Сећања на страдале, недужне људе треба да буде увек опомена и обавеза свих нас да се свакодневно боримо да се овакви злочини и убијања никада не забораве, да одлучно одбацујемо све стратегије њиховог негирања и да у свакодневном животу данас сасецамо сваке облике мржње и насиља који су у основи сваког злочина. Дужност и обавеза свих нас, одговорних чланова друштва, јесте да поколењима која долазе иза нас осигурамо будућност у којој владају мир, толеранција, разумевање и прихватање различитости – рекао је министар Жигманов.
Свечана академија отпочела је музичком нумером "Царско јектаније" у извођењу мешовитог хора и орекстра Уметничког ансамбла Министарства одбране "Станислав Бинички". У знак сећања на Јевреје, Словене и Роме и све логораше који су страдали у логорима смрти изведена је нумера “Шиндлерова листа” композитора Џона Вилијамса и бројне тематске нумере познатих композитора.
Посебан осврт на обележавању Међународног дана Рома био је сећање на ромско страдање током Другог светског рата. Према проценама историчара на територији коју је окупирала нацистичка Немачка убијено је чак до 500.000 Рома и Синта.
Свечаној академији присуствовали су саветник министра одбране др Никола Бањац, представници државних институција, дипломатског кора, верских и ромских заједница и бројни гости.
Импресум броја 373