Министар одбране и начелник Генералштаба на штанду Медија центра "Одбрана"
Петог дана сајма књига штанд Медија центра „Одбрана” посетили су министар одбране Небојша Родић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић са члановима колегијума. Они су том приликом присуствовали процијама два нова издања Медија центра из области историје. Реч је о књигама „Српска војска у великом рату 1914-1918”, Душана Бабца, и монографија „Два века војске у Браничеву” пуковника мр Миливоја Пајовића и мр Јасмине Николић.
Госте је поздравио начелник Управе за односе с јавношћу пуковник Петар Бошковић, а директор Медија центра „Одбрана” потпуковник Славољуб Марковић упознао их је са учешћем те установе на 58. међународном сајму књига. Главни уредник издавачке делатности Медија центра „Одбрана” Драгана Марковић истакла је да се међу 400 наслова, који су припремљени за сајам, налази двадесет нових књига, a међу њима су и поменуте две.
О књизи „Српска војска у Великом рату 1914-1918”, која је актуелна због јубилеја коме идемо у сусрет – сто година од Првог светског рата, говорили су др Миле Бјелајац и аутор Душан Бабац. Велика епопеја српске војске у Првом светском рату представљена је на 306 страна и са више од 500 фотографија, од којих су многе први пут објављене.
Миле Бјелајац је истакао да је издавач Медија центар „Одбрана” добио у трајно „власништво” једног драгоценог аутора, а аутор је након много година покушаја да промовише један начин презентације наше прошлости не само на српско-југословенском простору него и у иностранству, нашао праву издавачку кућу.
Обраћајући се гостима, Душан Бабац је рекао да сматра да је ова књига његово најзначајније дело, самим тим што је одала заслужену почаст српском војнику, српској војсци, која је поднела у историји непоновљену жртву за одбрану и спас отаџбине. Велики датум, стогодишњица, био је повод да ова књига буде објављена ове године.
Аутор је нагласио да је на почетку књиге, уместо предговора, дао двадесет цитата који говоре о томе каква је то војска била кад су се о њој са великим уважавањем и поштовањем изјашњавали на првом месту њени непријатељи, а затим савезници.
– Ова књига разликује се од сличних на ову тему јер има детаљан опис наоружања, униформи које су наши војници и официри носили, славом овенчане заставе, те одличја која су добили храбри борци. Све то даје целину која је спакована на 300 страна и са 500 илустрација. Неке су познате, неке мање познате, а неке су први пут објављене. Легенде испод фотографија и илустрација преведене су на енгелески језик –истакао је Бабац.
Монографију „Два века војске у Браничеву” представили су др Бојан Димитријевић, који је написао једно поглавље у тој књизи, и један од аутора пуковник мр Миливоје Пајовић. Браничево је крај који је изузетно богат војном историјом, јер је ту 1830. основана Гарда, потом војна болница, војна музика, а ту су зачеци војне академије.
– Као основа за ову књигу послужила је изложба коју је пуковник Пајовић направио са директорком локалног архива пре неколико година. Занимљиво је што је пуковник Пајовић нашао један документ из 1826. о почетку обуке у пожаревачком гарнизону и мислим да је то један од најстаријих докумената о модерној српској војсци, и један од њених камена темељаца. Мислим да је то највећа вредност ове књиге. Књига је писана на српском и енглеском језику, а на крају је и ЦД са истим материјалом – истакао је др Бојан Димитријевић.
О књизи, која је промовисана пре пар месеци у Дому војске у Београду, а недавно и у Спомен соби у касарни „Павле Јуришић Штурм” у Пожаревцу говорио је и аутор, некадашњи командант гарнизона Пожаревац, а данас начелник Центра за мировне операције Војске Србије. Он је рекао како су Пожаревац и Браничевски округ извориште модерне српске војне историје.
– Пожаревачки крај је дао читаву плејаду официра у српској и југословенској војсци, а међу њима и Миливоја Стојановића Брку, легендарног команданта Гвозденог пука, Косту Протића, потоњег начелника Генералштаба Српске војске и министра одбране. Из Пожаревца је и Јован Драгашевић, ђенералштабни пуковник, такође начелник Генералштаба српске војске. Он је говорио да је "сваки народ славан који имаде славних дела, а може остати без славе ако се та дела не прикупе и ако се не метну у историју, као чувар народног живота, одакле треба да је поколења узимају, да се према тим славним делима владају и да тако стварају нова поколења” –рекао је пуковник Пајовић.
На крају промоције, пуковник Петар Бошковић уручио је министру одбране и начелнику Генералштаба потписанe књиге „Српска војска у Великом рату 1914-1918”.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт