25.10.2013

Промоција наслова из едиције "Приручници и водичи"



Медија центар Одбрана данас је на 58. међународном сајму књига представио своја три издања из едиције "Приручници и водичи". Реч је о књигама "Преживети у природи" аутора Звонка Пешића, "Исхрана" (улога у унапређењу здравља и превенцији болести), Славице Рађен и " Војни музеј Београд", коаутора Предрага Лазетића и Анђелије Радовић.

Приручник " Преживети у природи" некадашњег директора куће Одбрана, пуковника у пензији Звонка Пешића, писана једноставним и пријемчивим језиком, говори како опстати у условима на које нисмо навикли, живећи урбаним животом данашњице. Говорећи о својој књизи Пешић, дугогодишњи извиђач, истакао је да је она спој различитих искустава, скаутског и војничког, али и практичног, животног.

- Могло  би се рећи да сам материјал за ову књигу прикупљао последњих 50 година, радећи и живећи у условима који су веома компатибилни природи. Књига нимало није теоријска него је управо практична, са много савета, илустрација и упутстава како преживети у природи. Аутор је најавио још три књиге из ове едиције које ће се бавити осталим областима значајним за преживљавање човека у природи.

Издање "Исхрана" (улога у унапређењу здравља и превенцијуи болести) ауторке Славице Рађен, како се могло чути, намењена је не само лекарима и студентима медицине већ и обичним људима чији је мото - боље спречити него лечити.

- Књига говори о најчешћим грешкама и заблудама које се тиче исхране. Највећи проблем данас, за разлику од неких других времена, јесте управо суфицит хране која се уноси, чији је највећи показатељ гојазности, која је данас и код деце веома приметна. Уз смањену физичку активност гојазност представља један од највећих здравствених проблема данашњице.

Ауторка је истакла да се раде многа истраживања у томе каква је данас оптимална исхрана и да је циљ помирити корист и задовољство уношења хране.

- Колико је исхрана данас битна говори и то што у терапији данас постоји правац - медицинска нутритивна терапија, а ако бисмо морали да формулишемо три основна принципа здраве исхране, онда би то били редовна исхрана, разноврсност хране уз уношење свих врста намирница и индивидуална прилагођеност, чија је мера и црвена линија- степен гојазности.

- Књига,својеврсни каталог, "Војни музеј Београд", аутора Предрага Лазетића и Анђелије Радовић, представља одличан водич за упознавање ове еминентне институције која је, после Народног музеја, најстарија установа ове врсте у Србији. Говорећи о историји Војног музеја, један од аутора Предраг Лажетић истакао је да је књига покушај да се ова хронологија укратко представи, а да је музеј, као и српски народ, имао периоде страдања и уздизања.

Анђелија Радовић је посебно апострофирала најзначајније збирке и предмете којима Војни музеј располаже и подсетила да он обједињава све категорије које данас постоје у музеологији.

- 33.000 предмета у 12 различитих збирки, као сведоци времена из кога датирају. Некад оружје јунака а данас сведочанство о једном времену- рекла је коауторка својеврсног каталога "Војни музеј Београд".





photoФОТО ГАЛЕРИЈА