26.10.2013

Представљена три наслова издавачке делатности Медија центра"Oдбрана"



Претпоследњег дана  Сајма књига, на штанду Медија центра „Одбрана“ представљене су три књиге - „Ваздушни рат над Србијом 1999. године“ аутора др Бојана Димитријевића и генерал-мајора Јовице Драганића, „Борбени млазни авиони“ Драгана Цветковића и „Стубови европске безбедности на почетку 21. века - НАТО и Европска унија“, мр Саве Савића.

Књига „Ваздушни рат над Србијом 1999. године“ представља хронолошки поступно, фактографски богато и методолошки доследно дело монографског типа. Довољна историјска дистанца омогућила је ауторима позицију објективнијег сагледавања једног атипичног сукоба са изразитом технолошком диспропорцијом противника, у условима потпуног борбеног окружења војно инфериорније стране.

На промоцији је речено да су многи аутори тај догађај на различите начине објашњавали, прикупљајући различиту грађу.

- Оно што смо ми, као аутори, хтели овом књигом, пре свега, јесте да сагледамо узроке и догађаје који су претходили 1999. години, почев још од распада СФРЈ. Обратили смо пажњу на искуства која су НАТО снаге стицале током тих година и примениле 1999. Књига прати спровођење агресије НАТО земаља, а пажњу смо обратили и на литературу која је о томе касније сведочила. Уз све оно што су предузимале наше одбрамбене снаге добили смо, верујемо, вредно сведочанство о ратној 1999. и ваздушном рату над Србијом – истакао је генерал Јовица Драганић, говорећи о књизи.

Др Бојан Димитријевић нагласио је да је ова књига била својеврстан изазов за историчаре, јер је временска дистанца од догађаја о ком се говори и даље мала.

- Пожелели смо да направимо отклон од раније литературе на ову тему и да понудимо једну целокупну анализу рата 1999. године обративши пажњу на оне изворе које су други аутори занемарили. Ја као историчар сакупљао сам податке везане за тај рат, а генерал Драганић допринео је својим војничким искуствима из прве руке. Главни проблем при писању био је методолошке природе, а односио се на то како назвати тај сукоб. Код нас је био одомаћен назив агресија, страни медији и оружане снаге ословљавају га са операција, а ми смо се определили за најконвенционалније решење, и термин „рат“ – рекао је Димитријевић изразивши наду да је уз генерала Драганића, као аутор успео на прави начин да прикаже слојевиту и комплексну структуру рата 1999. године, али и свега што му је претходило.

Дело „Борбени млазни авиони“ Драгана Цветковића намењена је широком кругу људи које интересују авиони, а посебно млазни борбени авиони, и онима чија је то струка или су заљубљеници у ову врсту летелица. Настојало се да се материја изложи на што популарнији начин, како би била доступна и читаоцима са мањим предзнањем из ове области. Описана су укупно 203 млазна борбена авиона, а они су разврстани по земљама које су њихови произвођачи.
Аутор је на промоцији истакао да је његова књига дело вечитог заљубљеника у ваздухопловство, и да је као таква намењена онима који гаје исту ту љубав.

- Књигом је обухваћен један широки историјски сплет из области млазних авиона, и у њој је дат хронолошки развој ових летелица, од немачких из Другог светског рата до ових најновијих. Скоро шест стотина фотографија и детаљна објашњења за више од стотину авиона чини ово дело јединственим, и зато могу нескромно поручити да још једна таква књига не постоји – нагласио је Цветковић, додајући да је на прикупљању материјала радио годинама уз жељу да своју љубав према авионима и ваздухопловству пренесе на наредне генерације.

Присутнима на промоцији обратио се и аутор књиге „Стубови европске безбедности на почетку 21. века - НАТО и Европска унија“ мр Сава Савић, захваљујући издавачу Медија центру „Одбрана“ и свима који су му помогли у раду на делу чији је основни циљ, према његовим речима, општи допринос разумевању савремене европске безбедносне архитектуре са аспекта организације, способности, места, улоге и утицаја НАТО и ЕУ.

- Основни мотив за објављивање једне овакве књиге јесте недостатак обједињене литературе о безбедносним питањима и основама Европске уније и НАТО. Неопходно је схватање ширег контекста безбедносног заједништва, као нове безбедносне културе и приступа обезбеђењу националне, регионалне и глобалне безбедности, а моја намера била је да својим делом допринесем у том погледу – истакао је Савић.

photoФОТО ГАЛЕРИЈА