Обележен Дан војних инвалида Србије
У организацији Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије у Дому Војске одржана је свечана академија поводом обележавања 150 година од доношења првог Закона о војним инвалидима у Србији, две деценије од обнављања рада Удружења РВМИ и 100 бројева информативног гласила „Војни инвалид“, покренутог 1995. године.
Програм обележавања започео је свечаном седницом Републичког одбора Удружења РМВИ у Дому ратних војних инвалида Београда, на којој су најзаслужнијим члановима уручена годишња признања за несебичан рад и исказан ентузијазам. Затим су, у знак сећања на доношење првог Закона о војним инвалидима у Србији, положени венци и цвеће на споменик његовом доносиоцу Кнезу Михајлу на Тргу Републике, а потом је у холу Дома Војске отворена и пригодна изложба о војним инвалидима, коју су припремили Удружење РМВИ Србије, Медија центар „Одбрана“ и Војни музеј.
Богата колекција докумената, слика и филмског материјала, која представља непроцењиву вредност сведочи о трагичној прошлости српског народа на тлу који, уместо географије, карактерише историја. Та изложба није само неми јаук војних инвалида због тешког положаја у коме се налазе хероји бројних ратова за слободу на овом подручју, већ и сведочанство о неугаслом патриотизму и снази народа који се, од Невесињског устанка, преко многих буна, балканских и светских ратова, па до последњих сукоба и разбијања заједничке државе, борио само у границама сопственог етноса, не нападајући никога и не угрожавајући ничију слободу.
Поздрављајући госте свечане академије, којој су, поред осталих, присуствовали представници Министарства за рад, запошљавање и социјалну политику, Министарства здравља, Министарства одбране, Војске Србије, Удружења војних инвалида Словеније и Републике Српске, сличних удружења Србије и многобројни војни инвалиди, председник Удружења РВМИ Србије Мирослав Лазовић, генерал у пензији, истакао је да најновије промене у међународним односима и карактеру савремених ратова отварају бројна питања и дилеме у области правне заштите војних инвалида.
На крају свечане академије уследио је пригодан уметнички програм у коме су, уз музичку пратњу оркестра МО „Станислав Бинички“ учествовали драмски уметници Јелена Жигон и Лепомир Ивковић, баритон Алекса Васић и Екстра Нена.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт