01.11.2013

Oбележено 95 година од ослобођења Београда



У организацији Градског одбора Савеза удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије од 1912. до 1918. године, данас је у Дому Војске Србије свечаном академијом, којој су присуствовали представници Скупштине Србије, Српске православне цркве, Министарства одбране, Генералштаба Војске Србије, градских општина и многобројни гости, обележено 95 година од ослобођења Београда у Првом светском рату.

Поздрављајући присутне, председник Градског одбора Београда Павле Лучић је, између осталог, рекао да Београд данас представља модерну европску престоницу чији је мостови спајају са остатком света.

- Београд има много дана које треба да обележава у спомен на славне битке и борбу за слободу. Један од тих дана је свакако и 1. новембар 1918. године када су у српску престоницу победоносно ушле трупе Прве армије доносећи слободу напаћеном народу. Београд је данас привредни, информациони, културни, политички, уметнички и сваки други центар српског народа, град који је својом лепотом и славом одавно заслужио место у европској и светској историји. После свих искушења Београд је остао непокорени град, чији јунаци заслужују да их се сетимо. Оваквим академијама и свечаним скуповима ми то и чинимо.

Присутнима се обратио и председник Савеза удружења ратника и потомака ратова 1912. до 1918. године Љубомир Марковић који је рекао да та невладина, друштвена организација има два покрајинска и 24 окружна одбора, уз мноштво градских и општинских организација.

- Наш је задатак да никада не заборавимо своје претке, храбре ратнике из ослободилачких ратова од 1912. до 1918. године. Поколења су се васпитавала на њиховим примерима и жртвама датим за слободу народа. Од оснивања Народне одбране, пре више од 100 година, прве патриотске организације у Србији, која је несебичним радом и пожртвовањем својих чланова, решених да за Србију и слободу дају и живот, дала значајни допринос победоносним балканским ратовима, српски народ је знао да цени слободу и жртве дате за живот у слободи., рекао је Љубомир Марковић.

Ослобођење Београда у Првом светском рату неколико деценија није обележавано, да би, последњих година, поново добило значај који заслужује. Тада је Прва армија, којом је командовао Петар Бојовић, само 45 дана од пробијања Солунског фронта, стигла у српску престоницу, прешавши под борбом више од 1500 километара. Ослободивши престоницу наставили су да гоне непријатеља преко Саве и Дунава.

У културно - уметничком делу програма учествовали су Камерни оркестар Факултета музичких уметности „Еквилибриум“, Хор Богословије у Београду и драмски уметници.