Представљање дела из едиције "Ратник" у оквиру обележавања 25 година одбране од НАТО агресије
Поводом обележавања 25 година одбране од НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, вечерас су у Дому Војске Србије у Београду представљена дела из едиције „Ратник“ у издању Медија центра „Одбрана“ Управе за односе са јавношћу Министарства одбране.
Едиција „Ратник“ чува сећања на догађаје из 1999. године и аутентична сведочанства припадника бивше југословенске војске, а ова дела одају почаст јуначкој борби припадника наше војске и палим жртвама.
Тим поводом, председник Скупштине Клуба генерала и адмирала Србије генерал-потпуковник у пензији Миломир Миладиновић обраћајући се присутнима рекао је да никада један агресор није поставио толико грандиозне циљеве и отворено их саопштавао као НАТО приликом бомбардовања наше земље 1999. године, а циљеви су били - распарчавање СР Југославије, смена државног руководства и разбијање Војске Југославије.
Сведоци смо сви да агресор није остварио ниједан од тих циљева 1999. године. Има праведних ратова, али ни један рат није хуман. Оружани сукоби би, међутим, требало да буду витешки. Колико је агресија 1999. била витешка показују изјаве ратних команданата у току борбених дејстава - истакао је генерал Миладиновић наводећи изјаве бројних страних званичника тога времена.
Он је додао да је током 78 дана одбране од агресије НАТО са 12.000 ваздухоплова обавио 26.000 авиополета или 330 дневно, бацио 22.000 тона бомби и око десет тона осиромашеног уранијума.
Едиција „Ратник” зачета је 2018. године, насловима „Приштински корпус“, „Битка за Паштрик”, „Битка на Кошарама”, а данас броји четрнаест књига.
Дугогодишњи новинар, а тада начелник Одсека за издавачку делатност, главни и одговорни уредник едиције, потом главни и одговорни уредник магазина „Одбрана“ Драгана Марковић у формирању едиције понела је велику одговорност као уредник првих седам књига, али и као приређивач књиге „Приштински корпус“ и коаутор књиге „Сведочења из Финске“.
Суштина покретања едиције „Ратник“ је настојање да се сачува искуство наших ратних команданата током агресије 1999. године, њихова ратна вештина, начин доношења одлука, распоред јединица, све оно чиме су нас у то време учинили поносним – између осталог и као прилог култури сећања. И овом приликом желим да нагласим да је јасна нит која повезује странице свих књига едиције „Ратник“ - чињеница да су официри, подофицири, војници и резервисти те 1999. године, учинили све што је било у њиховој моћи да одбране земљу од агресије, извршавајући своју дужност - истакла је Драгана Марковић.
Она је нагласила да за историографију, улога сведока и учесника преломних догађаја, има посебну вредност историјског извора првог реда.
Новинар, некадашњи главни и одговорни уредник магазина „Одбрана” и некадашњи начелник одељења Управе за односе са јавношћу др Раденко Мутавџић истакао је да је са својим колегама снимио 117 саговорника широм Србије и Црне Горе и њихове драматичне приче из ратних дешавања.
Преведено у транскрипте то би било хиљаде и хиљаде страница материјала. Морали смо да издвојимо оно што је најуверљивије, а касније су ове књиге разврстане према тој методологији у документарну прозу. Документарну, зато што је нама тежиште било да практично направимо једну документарну причу ослобођену политике. Нама је био циљ да добијемо једну уверљиву документарну причу о свим елементима од терена, временских услова, људи и судбина - рекао је Раденко Мутавџић.
Он је нагласио да ће овај материјал послужити свима који буду објективно истраживали период ратних дешавања те 1999. године.
У књигама „Приштински корпус 1989–1999”, „Битка за Паштрик”, „Битка на Кошарама”, „Сведочења из Финске“ „Трећа армија 78 дана у загрљају Милосрдног анђела – 1-4”, „Дневник ратног хирурга”, „Мирис барута и смрти на Косову и Метохији 1998. године“, „Режирање хуманитарне катастрофе”, „Призренска бригада 1989–1999”, „Скок на Слатину“, „Ратни дани ратне морнарице“ изложена су ратна искуства у борбама те 1999. године и сачувани значајни документи и искази учесника рата.
О едицији „Ратник“ говорила је и приређивач дела едиције и уредник мр Снежана Ђокић која је најавила да ће едицију заокружити посебно издање о улози Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране у том времену.
Обележавање 25 година одбране од НАТО агресије прати и изложба фотографија из тог периода, из Фотоархива Медија центра "Одбрана" под називом "Памтимо 1999-2024", постављена у Атријуму Дома Војске Србије, коју су гости у Дому Војске вечерас имали прилику да обиђу.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт