Магазин „Одбрана“ број 388



Септембарски број магазина „Одбрана“ започињемо освртом на најважније активности у Министарству одбране и Војсци Србије током августа, након којег у рубрици „СИСТЕМ“ доносимо приче о обукама и оспособљавању припадника Војске Србије.
 
 У поменутој рубрици читајте о томе како је изгледала обука извиђачке чете Четврте бригаде Копнене војске у летњим условима, у којој искуснији припадници јединице преносе своја знања и вештине у савладавању водених препрека на новопримљене колеге. Текст који следи говори о обуци пилота авиона и хеликоптера у дневном и ноћном летењу 241. ловачко-бомбардерске авијацијске и 714. противоклопне хеликоптерске ескадриле, која уз неутаживу жељу пилота за летењем доприноси стварању рутине и неопходног нивоа оспособљености припадника састава 98. ваздухопловне бригаде за извршавање борбених задатака. Из нишке касарне „Књаз Михаило“ стиже прича о Центру за обуку паса Војске Србије у којем се оспособљавају најбољи водичи паса а четвороножни припадници јединица Војске Србије дресирају за најбоље трагаче, „Верне чуваре и саборце“. У наставку рубрике прочитајте текстове о ватреној и тактичкој обуци припадника Петог батаљона Војне полиције на војном комплексу „Орешац“ као и о обуци кадра техничке и интендантске службе јунске генерације војника на служењу војног рока у Центру за обуку логистике у Крушевцу.
 
У рубрици „ДРУШТВО“ упознајте се са Савезом организација резервних војних старешина Србије, који баштини 105 година дугу традицију.
 
На страницама септембарског издања „Одбране“, у рубрици „АРСЕНАЛ“  доносимо причу о чувеном аутомату „шпагин“, као и осврт на историјски тренутак у којем се буди потреба за таквим наоружањем.
 
Рубрика „БЕЗБЕДНОСТ“ садржи текст о чишћењу пловног пута и подухвату вађења потопљених пловила нацистичке немачке ратне флотиле који спроводи Центар за разминирање Републике Србије.
 
Прича поникла из богате архиве фотографија Медија центра „Одбрана“, а у оквиру рубрике „ИСТОРИЈА“, говори о „животном путу“ коњичке јединице у српској војсци, од њеног формирања у Кнежевини Србији, развоја и значаја за мирнодопске и ратне услове, све до гашења у Југословенској народној армији.
 
У рубрици „ТРАДИЦИЈА“, поводом стогодишњице војне ваздухопловне индустрије, аутор текста даје историјски осврт на војну ваздухопловну индустрију Србије, чије Ратно ваздухопловство је од Краљевине Србије до данас кроз 548 различитих модела у свом саставу имало 7.648 летелица, од тога 3.762 домаће производње.
 
Напослетку, септембарски број закључујемо интервјуом са ауторком изложбе „Исходиште“, која ће бити отворена почетком септембра у Великој Галерији Дома Војске Србије у Београду.

Садржај броја 388

Наслов чланка Рубрика
ИМПРЕСУМ И САДРЖАЈ Садржај
ФОТО-КОМЕНТАР Актуелно
КАД ВОДА НИЈЕ ПРЕПРЕКА Систем
ВЕРНИ ЧУВАРИ И САБОРЦИ Систем
ЧВРСТ И ПОУЗДАН ОСЛОНАЦ ОДБРАНЕ Друштво
ВАЂЕЊЕ ПОТОПЉЕНОГ НЕПРИЈАТЕЉА Безбедност