Књига о грешкама обавештајних служби
У Дому Војске Србије представљена је књига „Грешке и заташкавања војних обавештајних служби“ пуковника Џона Хјуз-Вилсона, британског обавештајца, у издању Албион букса. О књизи су говорили генерал-пуковници у пензији Бранко Крга, бивши начелник Генералштаба Војске Југославије и Александар Димитријевић, бивши начелник Управе војне безбедности ВЈ и пуковник у пензији Бранислав Аночић, преводилац дела за српско тржиште.
Истичући да владавина информацијама, ономе ко их поседује, даје могућност и моћ да одлучује, аутор у дванаест поглавља наводи примере погрешних одлука, проузрокованих недовољним, недовољно провереним, погрешним, или чак обмањујућим подацима обавештајних служби, углавном, развијених земаља.
Бивши обавештајац инсајдерским, хируршки прецизним покретима, обавља вивисекцију догађаја који су, својевремено, дотакли, или проузроковали трагичне последице, не само за поједине земље, већ и цео свет. Анализира обавештајне успехе једне, уз истовремене промашаје друге стране, у припремама искрцавања савезника у Нормандији, „Дан Д“, нападу на Совјетски Савез, план „Барбароса“, пасивност САД уочи напада на Перл Харбур, њихов неуспех у Вијетнаму, обавештајне заблуде и недоумице у Израелско-арапском рату, промашаје обавештајаца током Фокландског рата, обмане уочи и за време сукоба Ирака и Кувајта у Заливском рату и на крају, бауљање у мраку пре и после терористичког напада на Светски трговински центар.
На грешкама се учи, али су неке од заблуда, грешака и промашаја превише драматични, да би се дозволило њихово догађање. То је аксиом око којег се у обавештајном раду све врти, аксиом који оправдава постојање и активност обавештајних служби. Ипак, неке заблуде и грешке не могу се избећи. Због тога аутор на занимљив и илустративан начин даје примере заблуда и обмана из којих се може и мора учити.
Сагледавајући грешке обавештајних служби кроз историјску призму настанка и развоја догађаја на које су имале утицаја, британски обавештајац осветљава неке од кључних фаза у развоју обавештајне службе. Свака од тих грешака, била случајна, или изазвана обманама противника, управо због мање, или више, трагичних последица довела је до реформи обавештајних служби појединих земаља.
И као што су биле трагичне, грешке су, истовремено, биле и поучне, тврди аутор. С обзиром на искуство које поседује и које нам је, бар делом, пренео у књизи, нема разлога да му не верујемо. Упркос професији о којој говори.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт