14.02.2025

Изложба „Скице за велика дела: Бошко Петровић” у београдском Дому Војске



Изложба Музеја Војводине „Скице за велика дела: Бошко Петровић” ауторке Драгане Гарић Јовичић, више кустоскиње и историчарке уметности, данас је отворена у Великој галерији Дома Војске Србије.

Реч је о поставци којом је 2022. године у Музеју Војводине обележена стогодишњица од рођења и четрдесет година од смрти знаменитог уметника, и која доноси обиман опус његових нацрта за таписерију, скулптуру и мозаик.

Престоничка публика ће, захваљујући сарадњи те реномиране новосадске културне институције и Медија центра „Одбрана“, имати прилику да први пут види две таписерије Бошка Петровића на тему револуције - једну из колекције Музеја Војводине, а другу из фундуса Галерије Дома Војске Србије – као део исте поставке.

Обраћајући се присутнима, директор Медија центра „Одбрана“, пуковник доц. др Миљан Милкић осврнуо се на сарадњу те куће са Музејом Војводине која је започела 2020. године, изложбом „Концентрациони логор Јасеновац 1941–1945. године”, Јавне установе „Спомен-подручје Доња Градина” Републике Српске.



„Сарадњу смо наставили радом на изложби „Војне капе и шлемови од средине 19. века до данас” у Историјском архиву града Новог Сада, у оквиру обележавања Дана Војске Србије 2023. године, а и изложба коју данас отварамо такође је плод сарадње наше две установе културе“, истакао је пуковник Милкић.

Он је потврдио и да се, осим први пут изложене таписеријe „Револуција”, у Уметничкој збирци Галерије Дома Војске Србије чувају и таписерија „Сунце” и две таписерије откупљене за Галерију Дома ЈНА из Музеја примењене уметности у Београду 1962. године.

„Бошко Петровић припада генерацији уметника која је учествовала у рату и у послератном периоду радила на обнови земље. Појам револуције био му је близак, па је на ту тему од 1965. до 1975. урадио велики број скица, које је 1978. поклонио тадашњем Музеју социјалистичке револуције Војводине“, рекао је директор Медија центра „Одбрана“ и подсетио да се та дела данас чувају у Збирци савремене уметности Музеја Војводине.

Програмска директорка Музеја Војводине Веселинка Марковић истакла је да изложени радови презентују сам стваралачки процес, те је акценат више на начину рада него на самој теми, што ауторка узложбе посебно наглашава.



„И сам Бошко Петровић је 12 година био кустос Војвођанског музеја, и у том периоду настао је велики број његових радова, рекла је Веселинка Марковић и додала да се и данас њих 160 чува у Збирци савремене уметности Музеја Војводине.

Она је нагласила да је захваљујући Петровићевом богатом стваралаштву, „али и раду и ентузијазму колегинице Драгане Гарић Јовичић“, настала изложба којом се у Музеју Војводине поносе и која достојно представља богатство његових збирки.



„Изложба је изазвала велику пажњу у нашој кући у Новом Саду, као и приликом гостовања у Галерији савремене ликовне уметности у Нишу“, истакла је Програмска директорка Музеја Војводине и изразила наду да ће и београдска публика препознати значај стваралаштва Бошка Петровића, баш као и труд ауторке која је „на најлепши могући начин представила део радова познатог уметника“.

Након свечаног отварања, виша кустоскиња и историчарка уметности Драгана Гарић Јовичић, приредила је и прво ауторско вођења кроз изложбу „Скице за велика дела: Бошко Петровић”, током кога је, осим о делима и опусу познатог уметника, говорила и о детаљима из његове биографије.



Изложба ће пред београдском публиком бити до 29. марта, а ауторска вођења заказана су и за 8., 14. и 22. март у 13 часова.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА