Промоција зборника о балканским ратовима
У Атријуму Дома Војске Србије данас је представљен међународни тематски зборник радова „Балкански ратови 1912-1913: нова виђења и тумачења“. Аутори чланака су универзитетски професори и истраживачи из војних и цивилних института из Србије, Русије, Грчке, Црне Горе, Француске, Аустрије, Словеније, Немачке, Јапана, Бугарске и Македоније.
Зборник представља производ међународне научне конференције, одржане у октобру 2012. године, коју су организовали Институт за стратегијска истраживања Министарства одбране и Историјски институт Београд.
Присутним посетиоцима обратили су се директори два института – др Јованка Шарановић и др Срђан Рудић, а о значају балканских ратова у традицији и култури говорили су др Милан Терзић, виши научни сарадник, проф. др Милош Јагодић, и научни сарадници др Милић Ј. Милићевић и мајор др Миљан Милкић.
Професор Јагодић је истакао да је период обележавања неколико јубилеја увек добра прилика да историчари резимирају постојећа знања о одређеним историјским темама, да их преиспитају, али и да изнесу нова сазнања о темама којим се баве, а виши научни сарадник Милан Терзић указао је на традицију бављења и проучавања војне историје и оснивању Војноисторијског института.
Милић Милићевић је говорио о научном скупу одржаном у октобру, о сарадњи два института и о будућним скуповима које ће те институције организовати. Такође, он је захвалио свим учесницима и ауторима радова у Зборнику.
Мајор Милкић, један од уредника Зборника, рекао је да основу издања чине чланци написани на основу саопштења поднетих на поменутом научном скупу, али и радови компетентних аутора који су били спречени да учествују. Он је напоменуо да Зборник садржи пет целина – Савезници, Србија и балкански ратови, Балкански ратови и велике силе, Крај савезништва и Балкански рат у традицији и култури, и објаснио утицај тих ратова на Србију и регион.
У зборнику је на српском и енглеском језику објављено 25 текстова, у којима су обрађене дипломатске и војне припреме балканских држава за рат, историја Србије непосредно пре, за време и после балканских ратова, ставови великих сила, ратна искуства и улоге личности у овим догађајима.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт