18.03.2014

Промоција зборника о заштити националне критичне инфраструктуре



У Свечаној сали Дома Војске Србије данас је представљен зборник радова „Заштита националне критичне инфраструктуре: регионална перспектива“, који представља стручни резултат међународне научне конференције одржане у Београду, у октобру 2013. године.

О значају зборника говорили су помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја проф. др Ивица Радовић, декан Факултета безбедности проф. др Радомир Милашиновић, проф. др Желимир Кешетовић и проф. др Зоран Кековић, заслужни за одржавање међународне конференције и публиковање зборника, као и за научно и стручно промовисање концепта заштите критичне инфраструктуре у Србији.

Присутнима су се обратили и помоћник министра одбране за политику одбране Мирослав Јовановић и начелник Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова Предраг Марић, који су истакли значај зборника који треба да буде подстицај свим доносиоцима политичких одлука да теми заштите критичне инфраструктуре посвете знатну пажњу. Јовановић је нагласио да ће Министарство одбране и даље пружати подршку свима који проучавају тему заштите националне критичне инфраструктуре, дефинисање и разрешења проблема из ове области.

Професор Радовић, један од аутора зборника, истакао је значај конференције за пројекте који дају изазове за наредно време јер је „у науци и знању наша будућност“.

Декан Факултета безбедности рекао је да је зборник последица нечега што је сублимат знања најстручнијих људи из поменуте области.

- Зборник је круна међународне конференције на којој су се чула најразличитија мишљења и презентовани увиди у све оно што је до сада изречено о области заштите критичне инфраструктуре, и представља светло за све који се баве овом темом, истакао је професор Милашиновић.

Професор Кековић, један од уредника, захвалио је учесницима конференције и ауторима радова што су „део искуства и знања, који их чине препознатљивим у друштву, поделили са нама и објавили их“.

- Радове су писали појединци, не институције, и то је важно с аспекта непристрасног суда о безбедносним догађајима и с аспекта научне интерпретације чињеница од значаја за заштиту критичне инфраструктуре, рекао је Кековић.

Професор Кешетовић говорио је о савременим опасностима природних катастрофа и злонамерних људских акција које изискују нови приступ заштите критичке инфраструктуре.

Напори учесника конференције у истраживању и писању оригиналних научних и стручних радова, од којих су најрепрезентативнији одабрани за тематски зборник, имали су циљ да прикупљеним сазнањима помогну доносиоцима одлука у погледу стратегијског планирања и израде одговарајућих стратегијских докумената у области заштите критичне инфраструктуре.



photoФОТО ГАЛЕРИЈА