26.03.2014
Представљена књига "Ваздушни рат над Србијом 1999"
О књизи која обилује бројним фотографијама, илустрацијама и сведочанствима о рату 19 земаља НАТО против Србије, говорили су директор Института за савремену историју др Момчило Павловић, војнополитички коментатор „Политике“ Мирослав Лазански и аутори.
Истичући да је књига о ваздушним биткама над Србијом, вођеним током 78 дана НАТО бомбардовања плод вишегодишње сарадње двојице аутора, историчара заљубљеног у ваздухопловство и генерала ВиПВО заљубљеног у историју, директор Медија центра „Одбрана“ потпуковник Славољуб Марковић је, поздрављајући присутне, рекао да друго издање те књиге представља наставак сарадње војне издавачке куће са Институтом за савремену историју.
Наглашавајући да књига „Ваздушни рат над Србијом 1999” представља детаљну ратну студију, не само о збивањима над небом Србије током 78 ватрених дана и ноћи, већ и специфичан поглед у недавну историјско-политичку прошлост на овим просторима, па и разлоге распада некадашње Југославије, директор Института за савремену историју др Момчило Павловић је рекао да је напад на Србију припреман много пре његове реализације.
Веома похвално о књизи је говорио и Мирослав Лазански, који је препоручио књигу свим љубитељима занимљивог штива, како војног, тако и историјског.
Истичући да им је намера била да што верније, готово из сата у сат, прикажу 78 дана ваздушних борби над Србијом, аутори су истакли и неке семантичке, појмовне, па и доктринарне тешкоће с којима су се сусрели у раду на књизи.
- Ако нисмо увек знали да ли је била реч о агресији, ваздушном нападу, интервенцији, операцији, ако нисмо могли да подвучемо јасну границу око тога да ли је реч о рату, или не, ни једног тренутка се нисмо двоумили кад смо описивали патриотизам, храброст, упорност и стручност наших снага - рекао је генерал-мајор Јовица Драганић и сам учесник у одбрани од агресије. - Држали смо се чињеница, о готово сваком авиону и нападу смо дали податке, користили смо и наше и стране изворе, неке податке објавили први пут. Показали смо како се повећавао број циљева, како је почетна ароганција прерасла у бес, а затим и у бригу, па и сумњу нападача у успех агресије. Уместо на почетку прокламованих војних циљева, противник се обрушио на цивилне циљеве, електроенергетска постројења, болнице, тргове, стамбене зграде... Упоредо с њиховим бесом, растао је и наш отпор, повећавала се спремност снага ВиПВО на отпор - сведочи генерал-мајор Драганић.
- Ваздушна премоћ нападача била је неупоредива и незабележена до тада. Али, циљеви које су поставили, нису остварени. Није уништена војна сила Србије и СР Југославије, Србија није бачена на колена, данас смо, опет, као после Првог и Другог светског рата, на истој страни. Нисмо непријатељи, ни противници - рекао је др Бојан Димитријевић на данашњем представљању књиге „Ваздушни рат над Србијом 1999”.

- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт