26.03.2014
Представљена монографија „Савремени токови реформе високог војног образовања“
Промоцији су присуствовали министар одбране у техничкој влади Небојша Родић, државни секретар Зоран Ђорђевић, помоћници министра одбране и чланови колегијума начелника Генералштаба Војске Србије.
О вредности монографије и укупном значају реформе високог војног образовања у Републици Србији говорило је двоје аутора и један од рецензената, ректор Универзитета одбране генерал-потпуковник проф. др Миодраг Јевтић.
Представљајући књигу која је пре два дана изашла из штампе, проректор за истраживање и развој Универзитета одбране, пуковник проф. др Јан Марчек, истакао је да је садржај конципиран у шест тематских целина у којима се анализира пет фаза реформе високог војног образовања, у периоду од 2006. до 2012. године, које је укратко и представио.
Он је истакао да је основни циљ реформе високог војног образовања била његова хармонизација са системом образовања у друштву и стварање акредитоване високошколске установе, у складу са Законом о високом образовању Републике Србије и захтевима система одбране, у којој би се оспособљавали академски образовани официри и обезбеђивало њихово перманентно усавршавање у струци.
– Аутори монографије се нису бавили анализом успешности појединих фаза свеукупне реформе, али успешна акредитација војних високошколских установа и студијских програма на сва три нивоа студија, као и акредитација Војне академије и Медицинског факултета ВМА, као научно-истраживачких институција, свакако представљају једну од најзначајнијих потврда научне верификације успешности пројекта реформе система високог војног образовања – истакао је један од аутора монографије.
– Пре три и по деценије, иако смо били посвећени свом раду и истом задатку, ми наставници скоро да се нисмо ни познавали. Тада је високо образовање ове државе кренуло стазама стандардизације и мерила квалитета, хармонизације са европским простором и акредитације. Наше дипломе су постале непрепознатљиве, а наше специјализације, магистерији и докторати почели су да буду оспоравани, а од неких чак и непризанти. То нас је зближило и одлучили смо да покажемо ко смо и да имамо све потребне ресурсе који испуњавају стандарде које захтева делатност високог образовања – рекла је професорка Животић-Вановић. То је, према њеним речима, био једини начин да на широка врата уђемо у академски простор државе, „где смо и припадали“.
– Идеја о формирању Универзитета одбране, као израз жеље да високо војно образовање постане саставни део образовног система државе и добије легитимитет који заслужује, појавила се управо у високим војним школама као резултат перманентног праћења развоја система образовања у друштву и у европском простору. За тај план било је потребно много рада, знања и вештине, како би се војно образовање са свим својм специфичностима уклопило у образовни систем државе који је већ крочио у европски образовни простор – истакао је ректор Универзитета одбране .
Генерал Јевтић је рекао да је целокупан систем високог војног образовања усмерен ка основном циљу - Војсци Србије обезбедити професионалног високообученог официра, мотивисаног и академски образованог.
Ректор Универзитета одбране истакао је да је један од циљева објављивања монографије, чији су суиздавачи Медија центар "Одбрана" и Универзитет одбране, и жеља се избегне замка, која се понекад догађа, да важне ствари чувамо само у сећању, а да се данас, на основу резултата постигнутих након само три године, са сигурношћу може рећи да је будућност нашег високог војног образовања квалитет више Министарства одбране и Србије у целини, и да отвара путеве за богату међународну сарадњу.

- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт