22.04.2014
Промоција књиге „Млада Босна“
- На основу презентованих чињеница може се јасно утврдити да је организација „Млада Босна“ била омладински ослободилачки покрет који су чинили припадници свих народа у Босни и Херцеговини и да је тај покрет настао искључиво у БиХ, као одговор на деценијско брутално насиље које је спроводила Аустроугарска монархија“ рекао је потпуковник Славољуб Марковић и обећао низ нових издања и активности Медија центра у обележавању стогодишњице Првог светског рата.
О књизи су затим говорили проф. др Љубодраг Димић, дописни члан Српске академије наука и уметности и редовни професор на Одељењу за историју Филозофског факултета, славни редитељ и члан Академије наука и уметности Републике Српске Емир Кустурица, један од рецензената књиге проф. др Дарко Танасковић, члан Европске академије наука и уметности, својевремено амбасадор СРЈ у Турској и Азербејџану и изванредни и опуномоћени амбасадор при Светој Столици и аутор монографије др Радослав Гаћиновић.
Представљајући припаднике „Младе Босне“ као нараштај који је пред собом имао визију слободе и задатак да процес националног освешћивања поробљених народа у Аустроугарској приведе крају, др Љубодраг Димић је истакао да њихову спремност да у залог за остварење несумњивих идеала стави и своје животе.
Говорећи о српском националном питању и стварању Младе Босне, Емир Кустурица је нагласио да кметски положај поробљених народа у Ауастроугарској и није могао произвести ништа друго до побуну младих нараштаја против ропства.
О најновијим ревизиониостичким подухватима необјективних историчара и теоретичара новог светског поретка говорио је и један
- Брутални покушаји ревизије догађају се увек онда када се успоставља, негира, или руши неки светски поредак. Под тим ударцима нашла се и „Млада Босна“ Ова књига ван свих научних, политичких и квазиполитичких контроверзи ту организацију уверљиво враћа самој себи, а самим тим и нама. Враћа је ономе што је у њој неоспориво, људској димензији, дубокој оданости и неугаслој жељи за слободом. Покрет „Млада Босна“ је отелотворење управо те оданости слободи свог народа, идеалу на чији су одар младобосанци положили и своје животе, рекао је др Танасковић.
Говорећи о мотивима који су га инспирисали да напише монографију „Млада Босна“ др Радослав Гаћиновић је истакао да свако време тражи и налази своје јунаке и да књиге попут његове представљају иницијалну капислу на путу ка бољем познавању свог народа и његове историје.
- Нечовечни услови живота у Аустроугарској монархији морали су довести до стварања ослободилачке организације којој је припадао и Иво Андрић, којој су припадали многи истакнути интелектуалци, уметници, писци, композитори, научници, родољуби тога времена. Којој је припадао и мој директни предак, оснивач и идеолог покрета младобосанаца Владимир Гаћиновић. Нема сумње да је атак на човека био стварност живота под влашћу аустроугарске владарске куће. Њено оличење био је престолонаследник Франц Фердинанд, човек који је и уочи одласка у Сарајево поновио много пута изречен став да га не интересују народи у Босни и Херцеговини, „који и не постоје, постоје само аустроугарске заставе“. Имајући све то у виду можемо разумети тежњу младобосанаца да представника такве власти уклоне управо у Сарајеву, тамо где не постоје народи, него заставе, рекао је између осталог професор др Радослав Гаћиновић.

- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт