Међународна конференција о Првом светском рату
У Дому Војске Србије свечано је отворена Међународна научна конференција „Први светски рат: узроци, поуке, последице и савременост“ на којој, поред представника официрских ветеранских организација из 20 земаља, учествују и врхунски светски научници, академици и професори историјских наука из девет земаља.
Свечаној академији, поред организатора, представника Међународног консултативног комитета организација резервних официра и Клуба генерала и адмирала Србије и учесника конференције, присуствовали су министар одбране у техничкој влади Небојша Родић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, дипломатски представници земаља учесница Првог светског рата и многобројни гости.
Поздрављајући учеснике конференције, министар одбране и почасни председник Организационог одбора Небојша Родић је истакао да је Први светски рат требало да буде и последњи такав рат у историји човечанства. Нажалост, није било тако.
- Први светски рат је највећи сукоб у историји човечанства до тог времена. Вођен је на територији три континента и уз учешће 32 земље. Учествовало је три четвртине тадашње светске популације. Мобилисано је више од 70 милиона људи под оружјем, од тога се 60 милиона борило у Европи. Око 15 милиона је погинуло, или умрло од рањавања и епидемија. Међу преживелима је био велики број људи с телесним, или психичким оштећењима. Живот је изгубио и велики број цивила, а патња цивила услед разарања, уништења имовине, глади, немаштине, била је огромна. Целокупни трошкови рата се процењују на више од 200 милијарди тадашњих долара. У светлу разних тумачења и покушаја ревизије Првог светског рата, надам се да ћете објаснити димензије те велике прекретнице у развоју човечанства и тако допринети утврђивању истине. Ширењем објективне истине и доживљене слике о нама током боравка у Београду, надам се да ћете допринети ширењу истине о Србији и њеном народу - рекао је министар Родић.
Учеснике конференције поздравили су и Александар Канишин, председник Међународног консултативног комитета организација резервних официра и председник Клуба генерала и адмирала Србије генерал-пуковник у пензији Видоје Пантелић.
Министру Родићу и генералу Диковићу на свечаној академији уручена су признања Клуба генерала и адмирала Србије - спомен медаље српских ратника од 1914-1918. године и одликовања Међународног консултативног комитета организација резервних официра .
У радном делу конференције, организоване уз велику помоћ Министарства одбране и Војске Србије, учесници ће, 25. априла, изложити своја истраживања и разменити погледе и мишљења о Првом светском рату.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт