Завршена конференција о Првом светском рату
Уз учешће више од педесет представника официрских ветеранских организација из 20 земаља света и двадесетак научника и професора историјских наука и историчара из девет земаља, врхунских познавалаца Првог светског рата, у Дому Војске Србије одржана је Међународна научна конференција „Први светски рат: узроци, поуке последице и савременост“ у организацији Међународног консултативног комитета организација резервних официра и Клуба генерала и адмирала Србије и уз подршку Министарства одбране и Војске Србије.
У пленарном раду конференције историчари из Србије, Републике Српске, Црне Горе, Македоније, Руске Федерације, Бугарске, Мађарске, Словачке, Турске и Аустрије изложили су своја виђења догађаја из времена уочи и током Првог светског рата.
Иако је највећи део излагања био посвећен актуелним ненаучним ревизионистичким покушајима прекрајања историје и негирања кривице Немачке и Аустроугарске за избијање највећег светског сукоба у дотадашњој историји човечанства, многи историчари, посебно из Руске Федерације, посветили су своја излагања подсећању на трагичне последице и огромне жртве које је Велики рат произвео. Аутори из региона су већу пажњу усредсредили на аргументацију да нема основа за ревизију и превредновање научних истина о поводу, узроцима и последицама Првог светског рата.
Објашњавајући положај и улогу Србије непосредно пре и у време избијања Првог светског рата, учесници конференције из Србије, Црне Горе и Републике Српске, познати историчари, попут Милета Бјелајца, вишег научног срадника Института за савремену историју Србије, академика Црногорске академије наука и уметности Зорана Лакића, Душана Батаковића, директора Балканолошког института САНУ и академика др Љубодрага Динића, истицали су да нема никакве сумње да Србији, иако тада већ регионалној сили, после две године крварења у балканским ратовима, није одговарао сукоб са моћним северним суседом. Пре би се могло рећи да је такав рат тражила Аустроугарска, чија је улога велесиле у европским и светским размерама, била озбиљно пољуљана. Док је српски народ у Србији, почетком 20. века уживао у благодетима узнапредовале демократије, део српског народа у Аустроугарској живео је у кметовским, колонијалним односима на свега 600 километара од царског Беча. Таква ситуација се није могла подносити и отпор тамошњих Срба био је неминован, смтрају не само српски историчари.
Било је речи о Србији од балканских до Првог светског рата, бугарском „путу ка Централним силама“ 1914-1915. године, српском погледу на Први светски рат сто година касније, мађарским војницима Аустроугарске монархије у Великом рату, Македонији у време Великог рата и рефлексијама сукоба на Балкану, српској мемоаристици о ратним догађајима, о разарањима, жртвама и избеглицама, о словачком друштву у Првом светском рату, о скрупулозности и бескрупулозности у ратовању на почетку 20. века...
Учесници конференције, били су једногласни у оцени да је Први светски рат постао општа трагедија, која је однела животе милиона људи. У војним операцијама је било мобилисано више од 70 милиона људи под оружјем, погинуло је више од 10 милиона, рањено око 20 милиона војника и официра, а губици међу цивилима су достигли више од 11 милиона људи. Све то је довело и до трагичних друштвених и економских последица и ненадокнадивих губитака.
У својим радовима учесници конференције изложили су научне анализе узрока почетка и тока рата и закључили да је фалсификовање чињеница објективне историје о тој светској катастрофи недопустиво, али и пре свега, опасно за будућност. Зато су, обраћајући се светској јавности, челницима држава и влада, друштвеним, ветеранским и омладинским организацијама, још једном упозорили да се објективним изучавањем анализе узрока почетка рата и његових последица извуку потребне поуке и учини све могуће да се избегну војни конфликти који ће бити још ужаснији него досадашњи и тако постати реална претња опстанку савремене цивилизације.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт