13.06.2014

У Дому Војске представљене књиге „Опело за виолину“ и „Приче из Срема“



 Kњигe „Опело за виолину“ и „Приче из Срема“ Ђоке Филиповића представљене су јуче у Дому Војске Србије.

О романима су говорили књижевник Ратомир Рале Дамјановић, песник Тодор Бјелкић, Жељко Стојановић, дипломирани етнолог и представник Градске библиотеке у Руми, чије су издање Филиповићеве књиге, а београдској публици на крају се обратио и писац.

Сви говорници сложили су се у оцени да су дела Ђоке Филиповића врхунски акварел сремачког менталитета, који би требало да послужи као бедем зубу времена и сачува историју овог историјски и културолошки богатог краја наше земље.

- Филиповић, књижевним талентом, надокнађује недостатак стручног образовања, а изузетним даром опажања и преношења душе онога о коме и чему пише у речи, доказује да је његово животно искуство подједнако квалитетном оном које је пропустио да изгради на студијама књижевности – истакао је књижевник Ратомир Дамјановић, сврставши романе „Опел за виолину“ и „Приче из Срема“ у „златну ризницу сремачке књижевности“.

Говорећи о Филиповићевим делима, песник Тодор Бјелкић нагласио је да су романи овог рођеног Сремца дуго прижељкиван и очекиван наследник славне лозе списатеља који су вишевековним плодним радом доприносили очувању духа тог краја. А најбоље је, како је то рекао Бјелкић, кад о Срему пише онај који је из њега потекао и у њему живи.

- Најважније је да књижевност живи. У томе и јесте значај ове данашње промоције. Још важније од тога јесте да кроз дела Филиповића, али и свих других писаца из Срема, или било ког другог дела Србије млади уче да воле књигу и све оно што у њој могу наћи. Због тога Градска библиотека Руме и јесте стала иза нашег знаменитог аутора, који је у војсци дошао до чина пуковника, али сада има задатак да снагом генерала поведе у књижевну борбу све који у његовим делима пронађу инспирацију да крену његовим стопама – у читање, или писање – поручио је Жељко Стојановић, у име издавача.

Одломке из романа читао је глумац Милан Мића Дудић, а књижевно вече водио је Бошко Неговановић. У музичком делу програма наступили су ромски тамбурашки оркестар Банета Јовановића Шаљике.