Промоција књига о српском војном санитету
У атријуму Дома Војске Србије одржана је промоција књига „Балкански ратови 1912-1913”, - Рад српског војног санитета, аутора др Александра С. Недока, и „Српски војни санитет у балканским ратовима”, групе аутора, у оквиру акције „Месец књиге” Медија центра „Одбрана”.
Том приликом, о значају српског санитета, који има традицију дужу од 170 година постојања, говорили су пуковник доцент др Миле Игњатовић, научни саветник примаријус др Александар С. Недок, генерал-мајор у пензији примаријус др Бранислав Поповић и бригадни генерал у пензији доцент др Вељко Тодоровић.
Говорећи о значају две публикације, пуковник Игњатовић је рекао да је реч о капиталним издањима важним за нашу историографију, нагласивши да су уредници и аутори књига његови ученици, значајна имена српске медицинске историографије који су годинама скупљали и обрађивали податке, уложили велики труд да би обишли архиве и да би нашли документе који говоре о балканским ратовима.
Научни саветник, примаријус др Александар Недок и аутор књиге „Балкански ратови 1912-1913” - Рад српског војног санитета, чији су деда и отац били лекари и санитетски официри у српској војсци, говорио је о историјату српског војног санитета у балканским ратовима. Он је том приликом рекао да је највише сачуваних података у архивама о српском војном санитету било из периода албанских ратова. Према речима др Недока на прикупљању докумената и сређивању података за књиге које представљају једну целину, радило је око двадесет аутора, професора, али и професиоалних војника.
Генерал-мајор у пензији примаријус др Бранислав Поповић је указао на значај тема које су обухваћене у књигама, поменувши војно-политичку ситуацију на Балкну 1912. године, ратне операције и организацију војног санитета. Поповић је истакао значај санитетских возова који су одиграли важну улогу за брзу евакуацију болесника и смањење смртности.
Према речима бригадног генерала у пензији др Вељка Тодоровића, војни санитет је имао јасну дефинисану стратегију доктринарних докумената, са јасном улогом и задацима команди, болница и санитета. Он је указао да је српски војни санитет имао проблема са недостатком кадра, али да су стране мисије пружале велику помоћ нашим лекарима.
На крају излагања, Тодоровић је захвалио ауторима, Управи за војно здравство Министарства одбране, Војном архиву, Медија центру "Одбрана" и другим институцијама које су помогле објављивању ових публикација.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт