29.09.2014

Oдржана промоција књиге " На прагу зрелости"



Књига „На прагу зрелости - психолошки аспекти одабира војне професије” ауторке мр Аните Ђорђевић, представљена је данас у Атријуму Дома Војске Србије. Основу публикације чини текст магистарског рада „Афективна везаност, васпитни стилови и професионално опредељење адолесцената” који је одбрањен 2009. године, на Катедри психологије Филозофског факултета у Нишу.
О важности деловања психолошке службе у војсци, школовању у систему војног образовања, о образовно-стручним профилима који се не могу добити школовањем у грађанству, говорили су професор Филозофског факултета у Београду, рецензент књиге, проф. Десимир Пајевић, ванредна професорка Филозофског факултета у Нишу проф. др Јелисавета Тодоровић, представница Филозофског факултета у Косовској Митровици др Јелена Минић и ауторка која је истраживач-сарадник Института за стратегијска истраживања Министарства одбране.
Присутнима се обратила и директорка Института за стратегијска истраживања проф. др Јованка Шарановић која је говорила о постигнутим резултатима и циљевима Института. Она је додала да су оваква, и слична истарживања,неопходна у систему одбране и да би структуре, које се баве људском ресурсима, требало више пажње да посвете добијеним резултатима.
О истраживању квалитета кадра за попуну система одбране, о мотивацији и проблемима који се јављају у истраживањима, говорио је професор Пајевић, који је и предложио да се резултати истраживања публикују.
- Монографија представља квалитетан емпиријски рад који је, у теоријском смислу, утемељен на теорији афективне повезаности за породицу и методолошки је савршено конципиран. Дат је нови теоријски основ за истраживање фактора који утичу на избор професије, а пре свега војне професије. Иако, на неки начин, представља наставак ранијих истраживања, тема је нова, оригинална и заснована на научним истраживањима. Психологија је у војсци веома потребна наука, и драго ми је што је систем одбране „отворен“ за овакву врсту истраживања, рекао је професор Пајевић.
Према речима професорке Тодоровић, велики је значај истраживања о теорији афективне привржености повезане с професијом испитаника – ученика Војне и цивилних гимназија.
- Разлика међу њима огледа се у емотивној и професионалној зрелости. Истраживање је показало да су ученици Војне гимназије спремнији да направе кораке који су на прагу зрелости. Препоручујем свима да прочитају књигу јер ће сазнати шта је све откривено и у којим ситуацијама могу да препознају себе, рекла је професорка Филозофског факултета у Нишу.
Јелена Минић истакла је значај животног доба испитаника – период адолесценције, у којем су изражени односи у породици важни за формирање идентитета, пре свега професионалног.
Ауторка је објаснила потребу да се истражи доминантна снага наше војске - човек који пресудно утиче на њен квалитет, те је и значај избора кандидата за позив официра додатно обавезујући.
- Монографија је настала као резултат рада током селекције људства за потребе војне професије, али и могућности да практични психолошки рад преточи у методолошку скицу, емпиријско истраживање и закључке научно-истраживачких радова. Идеја да истражујем карактеристике породица ученика Војне гимназије настала је после бројних интервјуа са кадетима Војне академије, који су желели да буду генерали, пуковници, да носе униформу као њихови преци и да им се људи диве. Проблем повезаности породичног контекста с одабиром будуће професије до сада у војном систему није истраживан, и због тога бих захвалила свим сарадницима који су допринели објављивању ове књиге, рекла је ауторка.

photoФОТО ГАЛЕРИЈА