14.10.2014

Промоција студије о положају жена у оружаним снагама држава западног Балкана



Промоција студије „Положај жена у оружаним снагама држава западног Балкана“, коју је објавила Канцеларија УНДП/ СЕЕСАЦ у Београду, а у чијој изради је учествовало Министарство одбране Републике Србије, одржана је данас у Свечаној сали Дома Војске Србије.

Студија је резултат заједничког рада министарстава одбране у региону западног Балкана, у оквиру пројекта „Подршка интеграцији начела родне равноправности у реформи сектора безбедности на западном Балкану“.

О посвећености Министарства одбране и Војске Србије спровођењу Националног акционог плана (НАП) за примену Резолуције 1325 Савета безбедности УН „Жене, мир и безбедност“ у Србији и раду институционалних тела владе за спровођење акционог плана, говорио је државни секретар у Министарству одбране и председник Политичког савета Владе Србије за спровођење НАП Зоран Ђорђевић.

Он је рекао да родна равноправност подразумева равномерну заступљеност жена и мушкараца у свим сегментима јавног и приватног живота и темељно право и вредност сваког друштва. 

- На основу анализе података, можемо да закључимо да је проценат заступљености жена у сектору безбедности, у периоду примене НАП знатно повећан. Затупљеност жена у години доношења НАП - 2010, износио је 26 одсто, а после три године његове примене износио је 32,51 одсто. Истакао бих и промоцију војног позива, потврђену повећањем интересовања жена за студије у Војној академији и Мединцинском факултету Војномедицинске академије. У школској 2014/2015 години, 30 одсто од укупног броја пријављених кандидата за Војну гимназију биле су девојчице, рекао је државни секретар и истакао посвећеност Министарства одбране достизању циљева спровођењем НАП.

У име издавача студије, скупу се обратила координаторка и стална представница УНДП у Србији Ирена Војачкова Сољорано која је нагласила значај чињеница да је студија урађена на регионалном нивоу и додала да ће УНДП наставити да подржава напоре министарствава у региону у интеграцији начела родне равноправности у сектор безбедности.

Представница Канцеларије УНДП/СЕЕСАЦ у Београду, Бојана Балон, рекла је да је студија настала са циљем да се направи регионални преглед статистичких података и преглед пракси у области родне равноправности у системима одбране земаља западног Балкана. Канцеларија пружа веома значајну подршку Министарству одбране Србије у неколико области, међу којима се посебно издваја сарадња у оквиру реализације пројекта „Подршка интеграцији начела родне равноправности у реформи сектора безбедности на западном Балкану“, који се од 2012. године спроводи у Босни и Херцеговини, Црној Гори, Македонији и Србији.

О садржају студије, резултатима и значају истраживања спроведеног у министарствима одбране у региону, говорила је директорка Института за стратегијска истраживања и саветница министра одбране за родну равноправност др Јованка Шарановић. Према њеним речима, идеја о објављивању студије је доказ регионалног приступа у имплементацији Резолуције 1325.

- Истакнут је заједнички интерес – постизање сарадње, поверења, безбедности, и стабилности. Студија обилује статистичким подацима који су добра основа за формулисање достигнућа и напретка на регионалном нивоу, али и за будућа истраживања. Данас, жене чине између 5,69 и 8,90 одсто припадника оружаних снага. У србији имамо релативно оптималну заступљеност жена у категоријама цивилног лица и професионалних војника. У будућности, можемо очекивати благи пораст у категоријама официра и подофицира. У региону, Србија има највећу заступљеност жена у мултинационалним операцијама, рекла је директорка Института.

Студија представља упоредиве податке о заступљености жена у оружаним снагама земаља западног Балкана, политике и праксе министарстава одбране и оружаних снага о привлачењу и запошљавању жена, њиховом развоју каријере, образовању и обукама, учешћу у мировним мисијама, као и политике и праксе из области постизања родне равноправности у оружаним снагама. Она представља доказ транспарентности рада Министарства одбране као и посвећености реализацији задатака који се односе на спровођење политике једнаких могућности путем увођења родне перспективе у политике и планове Резолуције 1325 Савета безбедности УН.