14.10.2014
Промоција студије о положају жена у оружаним снагама држава западног Балкана
Студија је резултат заједничког рада министарстава одбране у региону западног Балкана, у оквиру пројекта „Подршка интеграцији начела родне равноправности у реформи сектора безбедности на западном Балкану“.
О посвећености Министарства одбране и Војске Србије спровођењу Националног акционог плана (НАП) за примену Резолуције 1325 Савета безбедности УН „Жене, мир и безбедност“ у Србији и раду институционалних тела владе за спровођење акционог плана, говорио је државни секретар у Министарству одбране и председник Политичког савета Владе Србије за спровођење НАП Зоран Ђорђевић.
- На основу анализе података, можемо да закључимо да је проценат заступљености жена у сектору безбедности, у периоду примене НАП знатно повећан. Затупљеност жена у години доношења НАП - 2010, износио је 26 одсто, а после три године његове примене износио је 32,51 одсто. Истакао бих и промоцију војног позива, потврђену повећањем интересовања жена за студије у Војној академији и Мединцинском факултету Војномедицинске академије. У школској 2014/2015 години, 30 одсто од укупног броја пријављених кандидата за Војну гимназију биле су девојчице, рекао је државни секретар и истакао посвећеност Министарства одбране достизању циљева спровођењем НАП.
Представница Канцеларије УНДП/СЕЕСАЦ у Београду, Бојана Балон, рекла је да је студија настала са циљем да се направи регионални преглед статистичких података и преглед пракси у области родне равноправности у системима одбране земаља западног Балкана. Канцеларија пружа веома значајну подршку Министарству одбране Србије у неколико области, међу којима се посебно издваја сарадња у оквиру реализације пројекта „Подршка интеграцији начела родне равноправности у реформи сектора безбедности на западном Балкану“, који се од 2012. године спроводи у Босни и Херцеговини, Црној Гори, Македонији и Србији.
- Истакнут је заједнички интерес – постизање сарадње, поверења, безбедности, и стабилности. Студија обилује статистичким подацима који су добра основа за формулисање достигнућа и напретка на регионалном нивоу, али и за будућа истраживања. Данас, жене чине између 5,69 и 8,90 одсто припадника оружаних снага. У србији имамо релативно оптималну заступљеност жена у категоријама цивилног лица и професионалних војника. У будућности, можемо очекивати благи пораст у категоријама официра и подофицира. У региону, Србија има највећу заступљеност жена у мултинационалним операцијама, рекла је директорка Института.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт