Одржана промоција књиге "Свештеници у историји српске војске"
У Атријуму Дома Војске Србије данас је одржана промоција књиге „Свештеници у историји српске војске 1800-1920“, која је плод десетогодишњег исцрпног истраживања генерал-мајора у пензији мр Милисава Секулића.
О књизи су говорили проф. др Веселин Ђуретић, пуковник др Борислав Гроздић, јереј Милорад Средојевић – уредник, Љубомир Марковић – председник Савеза потомака ратника Србије од 1912. до 1920. и аутор.
Марковић је рекао да је књига необично вредна, јер ствара услове да у духовно-здравим токовима даље кали нацију.
- Секулић у зениту својих стваралачких способности не престаје да диви својим књигама. Ова књига је велики допринос садашњим јубилејима – 100 година од балканских и Првог светског рата и 70 година од ослобођења Београда у Другом светском рату. Желео бих да прочитате књигу, али и да данас доживите духовно достигнуће, рекао је председник Савеза потомака ратника Србије од 1912. до 1920.
Професор Ђуретић је нагласио да је књига авангардистичка, јер је прва у којој је обрађена тема свештеника у историји српске војске.
- Књига даје општи оквир који говори о позицији српских свештеника у дугом историјском периоду. Српски свештеници били су и на фронту слободе, и иза олтара проповедали. Читајући ово дело увидећете да је конституент духовности, а оно што предстоји нашој војсци је да усклади духовност и патриотизам, рекао је рецезент књиге.
Према речима пуковника др Гроздића књига је, после девет година чекања, почела да „живи свој живот“.
- Вишеструка је важност објављивања ове књиге и тешко је издвојити неколико разлога. Истакао бих ауторово недопуштање да 580 свештеника у Великом рату и 629 у Другом светском рату, који су живот положили на олтар наше отаџбине, због наше националне болести – колективне амнезије, умре и други пут. У књизи се види да је добар хришћанин и добар војник. Такође, истакао бих напор аутора да на једном месту сабере искуство верског живота у дугогодишњем периоду, које је значајно и веома корисно за недавно успостављање Верске службе у Војсци Србије. У којој мери се занимамо за прошлост говори и то колико се одговорно занимамо за будућност. И да аутор у животу није ништа друго урадио, већ само ову књигу објавио, било би довољно да се достојно одужи и српској војсци и српском народу, рекао је пуковник Гроздић.
Јереј Милорад Средојевић је рекао да је књига драгоцена јер попуњава празнину, вакуум, који је годинама постојао, а заправо у њој је описана духовна историја нашег народа која је прећутана.
- Књига подсећа на оне који су стварали нашу новију историју, којима је увек помагала вера. Без вере нема човека, нема живота. Вера осмишљава живот како појединца, тако и сваког народа. Без духовног садржаја губи се континуитет, а самим тим и идентитет. Без духовне историје нема ни световне историје. Књига је светионик и будилник народа у овом тешком времену. Свакако треба да послужи поколењима да о томе и даље пишу, рекао је јереј Средојевић.
Аутор је представио књигу и њена поглавља чији текстови указују на актуелна питања шта војник и старешина треба да знају о Цркви и свештеницима, а шта Црква и свештеници о војсци и истакао да могу значајно допринети приближавању те две институције.
- У књизи су представљене основне одреднице вере, свештеничке струке, православља и верског живота у српској војсци од 1804. до 1919. године, затим војничке славе, молитве, честитке и заклетве, као и подаци о 298 војних свештеника, прикупљени из војних архива, рекао је аутор те присутнима опширније представио главне ликове, свештенике у историји српске војске 1800-1920.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт