Представљена књига „Случај Ранковић - Из Архива КОС-а“
Промоција књиге „Случај Ранковић – Из Архива КОС-а“, аутора генерала Светка Ковача, др Бојана Димитријевића и Ирене Поповић Григоров, одржана је данас у Свечаној сали Дома Војске Србије. Књига говори о афери која је променила ток историје социјалистичке Југославије.
У центру афере био је Александар Ранковић, први човек југословенских и српских служби безбедности и организациони секретар Комунистичке партије. Заснована на до сада непознатој архивској грађи Војне службе безбедности, књига проблематизује „Брионску аферу“, супротстављајући нове податке тада изреченим оптужбама. Књига је обогаћена бројним фотографијама из приватног албума породице Ранковић, које су први пут доступне јавности.
На промоцији су говорили рецензенти професор др Андреја Савић и помоћник министра одбране за људске ресурсе Милош Јанковић, као и аутори.
Помоћник министра одбране рекао је да је „вео тајне који је деценијама прекривао случај Ранковић одавно подигнут“.
- Написан је недовољан број књига о поменутој теми. Творци и учесници тих догађаја дали су различита виђења афере прислушкивања, укључујући и Ранковићеве белешке. О узроцима, разлозима, резултатима и последицама тог случаја годинама се бавила дневна и недељна штампа. У свим оглашавањима и појашњењима, јавност је ипак остала ускраћена за одговор на питање да ли је или није било прислушкивања. Нажалост, књига не даје сасвим кристално јасан одговор на веома битна питања – да ли је Ранковић прислушкивао Тита и, ако јесте, ко је наложио да се то уради, рекао је Јанковић.
Професор Факултета за безбедност и дипломатију Андреја Савић, истакао је да је књига заснована на фонду ВБА КОС-а који се односи на Брионски пленум и случај Ранковић.
- Реч је о политичкој смени Александра Ранковића. Брионски пленум је колоквијални назив за IV пленарну седницу ЦКСКЈ, 1.јула 1966. у хотелу Искра, на Брионима, на којој је због афере прислушкивања изнуђена оставка Ранковића. Он је означен као главни кривац због чега је поднео оставке на све функције. Упркос појави одређеног броја публицистичких дела, већина наслова парцијално обрађује ову тему, па изгледа да случај Ранковић до данас није у потпуности разјашњен. Чини нам се да књига употпуњује целину публицистичког приступа, истиче Савић који је додао да књига представља драгоцен допринос историографији СФРЈ и да може инспирисати остале истраживаче да опширније анализирају случај Ранковић.
Аналитичарка у ВБА Ирена Поповић Григоров рекла је да је „Брионски пленум јунак књиге, јер је управо тај догађај довео до болног распада наше државе“.
- Уплели смо се у тежак посао да поштујући историографске постулате испричамо стару причу на нов начин и одговоримо на стара питања - зашто је и коме била потребна афера прислушкивања и да ли је Ранковић заиста прислушкивао Тита. Тачне одговоре никада нећемо наћи, јер је Ранковић тако желео и никада није испричао своју верзију догађаја, рекла је ауторка.
Научни сарадник у Институту за савремену историју Бојан Димитријевић навео је да је књига резултат дуготрајног рада и истраживања Војног архива, Архива Југославије и фонда ВБА, и да је требало сабрати све у једну књигу.
- Импресиониран сам оним што смо понудили јавности – нове историографске податке и фотографије. На неки начин, читање случаја Ранковић тек од ове књиге може да почне, и тек сада може да се, на бази релевантне архивске грађе, граде нова тумачења. Ми нисмо хтели да подучавамо, већ да архивску грађу поставимо хронолошки и да догађаје ставимо у контекст. Књига је резултат напора да направимо контекстуализацију догађаја из 1966, која креће од разилажења Тита и Ранковића, до Пленума, касније смене и реорганизације државне безбедности, као и свега што је склоњено од јавности, рекао је Димитријевић и додао да ако књига не послужи потпуној рехабилитацији Ранковића, она ће помоћи да се потпуније сагледа тај догађај.
Бивши директор ВБА генерал у пензији Светко Ковач нагласио је да је жеља аутора била да кажу оно што остали нису рекли.
- Прочитао сам око 13.000 страница разног материјала, из којег је требало извући најважније. Хтели смо да потпкрепимо чињеницама оно што су други претпостављали и мислим да смо успели у томе. Разјаснили смо дилеме, а то смо успели захваљујући добрим подацима. Ако бих износио лични став, онда бих рекао да Ранковић није прислушкивао Тита и да никада није, нити му је падало на памет, да наследи Тита. Истраживали смо и феномен како се догодило да Ранковић, који је живот провео у службама безбедности, буде изненађен. Веровали смо да је тако јер је био слепо одан Титу, а и надао се да председник неће насести на такве гласине, рекао је Ковач.
Присутнима се обратио и директор Медија центра „Одбрана“ пуковник Стевица С. Карапанџин који је у сусрет 59. Међународног београдског сајма књига истакао да је ово један од нових наслова Медија центра који ће бити промовисан и на Сајму.
Одломке из књиге читао је глумац Лазар Ристовски, а међу присутнима на промоцији били су и потпредседник Владе и министар спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Расим Љајић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, тужилац за ратне злочине Србије Владимир Вукчевић, представници Министарства одбране и Војске Србије и бројна публика.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт