22.10.2012

На штанду Медија центра „Одбрана” представљене књиге Александра Радића



Промоција књига Александра Радића „Орао – поглед из југословенског угла“ и „Ваздухопловство и противваздухопловна одбрана Војске Србије“, одржана је вечерас, у оквиру 57. међународног сајма књига у Београду,  на штанду Медија центра „Одбрана“. О делима су говорили аутор књиге Александар Радић, генерал у пензији Срето Малиновић и уредник књиге Снежана Ђокић.

 „Орао – поглед из југословенског угла“ представља до сада најпотпунију монографију посвећену том ваздухоплову. Неке од фотографија и подаци којима књига обилује први пут су представљени јавности.

   „Један од наших проблема као нације јесте недостатак позитивног односа ка прошлости и препознавање потребе да оно што смо оставили за собом сачувамо и презентујемо касније. Управо то је прича о "орлу“, истакао је аутор књиге напомињући да иако је реч о средству ратне технике, "орао" за себе директно или индиректно везује десетине хиљада људских судбина.

  Говорећи о историји авиона Радић је нагласио да је "орао" добар пример за то колико је једној малој нацији тешко створити пројектантску базу за стварање тако сложеног пројекта, у чију је реализацију био укључен значајан број људи, а који је временом израстао у технички најсложенији ваздухопловни програм бивше Југославије.

 Из угла пилота који је у кабини "орла" провео више од хиљаду сати лета, препричавајући своја искуства из суживота са том летелицом током ратних година деведесетих, говорио је пензионисани генерал Срето Малиновић.

   „Моја каријера, углавном је везана за овај авион. Осећај моћи који пилот има док лети у "орлу" нешто је што носим у себи од првог самосталног лета 1987. године. Временом, моје поверење у овај авион је све више расло, све до тренутка када сам почео према њему да се односим као према живом бићу, мом пријатељу“, рекао је Малиновић присећајући се дана проведених у кабини "орла", додавши да се „са правом може рећи да је тај авион у потпуности оправдао своје постојање, да је понос јуришне авијације и домаће ваздухопловне индустрије, коме дани још нису одбројани“.

   Књига „Ваздухопловство и противваздухопловна одбрана Војске Србије“ кратак је преглед којим се презентује све оно што испуњава стотину година српског ратног ваздухопловства.

   „Било је успона и падова, прошли су многи ратови, губљени су ресурси, стварани нови, али током тих стотину година десетине хиљада људи носили су униформу и амблеме српског ратног ваздухопловства, и управо због њих треба ценити јубилеј који прослављамо“, истакао је Радић, напоменувши да књига треба послужи као водич за будућност.

 


photoФОТО ГАЛЕРИЈА