Промоција нових књига на штанду Медија центра “Одбрана”
Дела генерал-мајора др Миодрага Гордића и мајора др Ивана Петровића “Ракетни системи у одбрани малих држава” и генерала у пензији Данка Јовановића “Информациони системи логистике” представљена су данас на Сајму књига у Београду.
О књигама су, осим аутора, говорили и бригадни генерал Жељко Нинковић, пуковник проф. др Јоже Сивачек и пуковник проф. др Марко Андрејић.
Из чињенице да јединице опремљене ракетним системима за противваздухопловна дејства своју улогу пре свега остварују реализацијон задатака у операцијама војске у миру, ванредном стању и рату, проистиче и њихов значај у систему одбране држава. Тај значај потврђује и искуство оружаних сукоба вођених претходних деценија која указују на чињеницу да неспособност противваздухопловне одбране да се супростави нападима из ваздуха, води брзом поразу оружаних снага у целини.
Професор Сивачек истакао је да се књига о ракетним системима може читати на другачији начин иако је тематика коју обрађује веома ретка у литератури.
- Књига даје одређене поруке. Представљено је савремено схватање теме, написана је стручним језиком, веома квалитетно, сликовито, језгровито и речима искусних. Такође, језик је читљив и разумљив, а књига је доступна свима иако је првенствено намењена стручној и академској јавности и образовним институцијама, рекао је професор Сивачек.
Генерал Гордић је навео да је књига резултат размишљања шта понудити јавности поводом 50 година ракетних јединица у Србији, а притом повезати прошлост и будућност.
- Размишљали смо и о томе коме је намењена књига, да ли смо уопште достојни да то урадимо и позабавимо се овом темом. После скоро пет година објавили смо књигу, а стручну оцену да ли смо успели да постигнемо циљ очекујемо од јавности, рекао је генерал Гордић.
Према речима мајора Петровића дело је важно јер обрађује значајну тему, јер се у државама „паралелно са развојем наоружања мора развијати и систем ваздушне одбране“ о чему књига и говори.
Дело „Информациони системи логистике“ значајан су допринос научној литератури, јер да би се реално сагледале потребе информационог система логистике неопходно је знати на који начин Војска живи и опстаје, ради и развија се, односно извршава наменске задатке у домену одбране, остварује резултате, достиже циљеве и испуњава мисије. Успех било које постављене мисије Војске Србије у информационом добу у коме се налазимо изискује да оружане снаге поседују способност коришћења информација.
Генерал Нинковић навео је примере доприноса логистике у текућој години – током ванредних ситуација у Републици Србији и током организовања недавно одржане војне параде у Београду.
- Треба знати каквим системом логистике располажемо и шта можемо да постигнемо. Нама који унапређујемо информационе системе логистике ова књига је веома значајна, а посебно је значајна младима како би сазнали о чему су и на који начин њихови претходници размишљали, истакао је генерал Нинковић.
Према речима пуковника Андрејића књига је универзалан уџбеник који се уклапа у концепт изучавања система логистике у школама, али и подстиче даљи развој логистике.
- Ово дело могао је да напише само човек с логистичким и животним стилом, какав је генерал Јовановић. Књига развија теорију логистике и даје допринос побољшању стања у реалном систему. Надам се да ће „Информациони системи логистике“ помоћи будућим колегама да наставе истраживачки рад у овој области, рекао је пуковник Андрејић.
Аутор, генерал Јовановић, навео је да је предност књиге што нема са чиме да се упореди.
- Ово је прва књига из области информационих система логистике, и треба да послужи као основа за даља усавршавања будућих логистичара. Циљ књиге је да се информациони системи логистике схвате као озбиљна подршка систему одлучивања, и надам се да сам тај циљ и постигао, рекао је генерал Јовановић.
Директор Медија центра „Одбрана“ пуковник Стевица С. Карапанџин захвалио је ауторима и истакао значај тога што војна издавачка кућа може да представи и дела из наставно-образовне литературе.
У петак ће на штанду Медија центра „Одбрана“ бити представљене две књиге из области историје. То су дела „1914-2014 Зашто ревизија“ др Милета Бјелајца и „Мемоари“ генерала Светомира Свете Ђукића.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт