Припадници Медија центра "Одбрана" у посети Музеју Српске православне цркве
Запослени у Медија центру „Одбрана“ посетили су данас Музеј Српске православне цркве, који се налази у згради Патријаршије и том приликом видели редовну музејску поставку, као и део личних предмета патријарха Павла.
Кроз јединствену ризницу православља и српства спровео их је управник Музеја Српске православне цркве – Владимир Радовановић, који је том приликом истакао да сталну музејску поставку чини само један мали део богатог верског, културног и уметничког богатства које музеј похрањује, а Српска православна црква вековима чува и сакупља.
Припадници Медија центра „Одбрана“ имали су прилику да виде ретке иконе, одежде, сакралне предменте од метала, дрвета, кости, седефа и коже, вотивне дарове, црквени вез, печате, историјска документа и портрете црквених великодостојника.
Централни део Музеја представља праву духовну ризницу јер су ту изложени плаштаница краља Милутина (крај 13. и почетак 14. века), Јефимијина Похвала кнезу Лазару, као и огртач самог кнеза Лазара, који је израђен пре 1389, а на коме се налазе хералдички знаци – лавови у двоструком жакар ткању и шлем са воловским роговима који је утиснут на дугме огртача. Повеља цара Душана, кивот светог Стефана Дечанског из 1343. и Дечанско јеванђеље из 13. века, највреднији су део богате музејске ризнице Српске православне цркве. Знатан део црквених утвари у Музеју Српске православне цркве потиче из фрушкогорских манастира, из времена Бранковића. За време окупације у Другом светском рату манастирске ризнице су биле похаране, а само део је враћен и изложен у Музеју.
Колекција са више од 800 рукописних и штампаних црквених књига, од којих су неке старе и 600 година, доказ су да највеће благо Музеја лежи у писаној речи, док је уметничка вредност осликана на корицама, које су често богато украшене и илустроване.
Осим редовне музејске поставке, припадници Медија центра „Одбрана“ имали су јединствену прилику да посете и капелу која се налази у Патријаршији, поред које је сала за одржавање Сабора Српске православне цркве. У тој сали налази се монументално платно, једна од три слике Сеоба Срба, Паје Јовановића од непроцењиве уметничке вредности.
Музеј Српске православне цркве је основан 1954. године. Уз помоћ Министарства културе реконструисан је у модеран музејски простор, те сада садржи три стотине изложених експоната, док неколико хиљада похрањује у својим депоима. Извори историјског, црквеног и уметничког блага су различити, а већи део представља историјско наслеђе непроцењиве верске, културне и уметничке вредности.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт