23.12.2014
Трибина "Свештеници у Великом рату Србије" у Дому Војске
Том приликом, на трибини су говорили директор Медија центра „Одбрана“ пуковник Стевица С. Карапанџин, пуковник у пензији др Раде С. Н. Рајић и председник Удружења ратних добровољаца 1912-1920. др Видоје Голубовић.
Говорећи о улози свештенства у Великом рату, др Рајић је истакао да су свештеничка и војна професија традиционалне професије, које имају велики утицај на психолошку свест народа. Те две службе, објаснио је он, у условима рата, повезују се и обједињавају како би се сачувало оно што је наметнуто ратним приликама, међу којима тај духовни аспект помоћи војсци у јачању њених моралних војничких вредности има приоритет.
Осврнувши се на разлику између историјских прилика и околности Балканских ратова и Првог светског рата, др Рајић је нагласио да је у току Великог рата, од 3.200 свештеника и монашког особља страдало, безмало половина, претрпевши, као и народ, огроман погром у том рату. Он је, такође, додао да је 192 свештеника учествовало у јединицама српске војске од 1912. до 1914. године, помажући духовним радом и делом на учвршћивању морала, припреми и продору српских пукова.
Пуковник Карапанџин је рекао да би војно свештенство у Српској војсци од пре 100 година могло да представља огледало и данашњој верској служби.
Он је истакао да је најмање позната због борбе против памћења, борбе против вере која се на овим просторима одвијала током протеклог века.
- Уважавајући поједине ставове о томе да све што је у вези са прошлошћу и у вези са религијом јесте ретроградно и нешто што је супротстављено некаквом прогресу, стално самом себи постављам питање - да ли нам требају искуства из Великог рата, па и она која обухватају верски живот у Српској војсци? Према искушењима у којима се налазимо, она су наша сушта потреба, од непроцењивог значаја за садашњост и будућност, рекао је пуковник Карапанџин.
Видоје Голубовић је присутнима приказивао фотографије из периода Великог рата, на којима се налазе познати и мање познати војни свештеници и команданти. Он је говорио о Архимандриту Милентију, Нићифору Дућичу, Јакову Чупићу, Проти Стевану Михалџићу, затим о српској војсци и свештенству у Бизерти, у Америци, на Корзици... Приказао је како су војници тада славили крсне славе, како изгледају пуковска гробља и нагласио да чланови Удружења сваке године обилазе гробља да би одали почаст јер „Србија памти и зато ће вечно живети“.
У програму су учествовали вокални солиста Алекса Зарев и квинтет Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички“ који су извели композиције „Тамо далеко“ и „Ово је Србија“.
![photo](https://www.odbrana.mod.gov.rs/img/photo.png)
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт