02.03.2015

Обележен Дан Војномедицинске академије



Поводом 171 године постојања Војномедицинске академије, данас је у Дому Војске одржана свечаност и додела признања којој су присуствовали председник Републике Србије Томислав Николић, министар одбране Братислав Гашић, министар здравља Златибор Лончар и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, као и бројни пријатељи тог војномедицинског центра.

Честитајући празник запосленима на ВМА, министар Гашић је истакао да је та кућа, која је створена марљивим радом, великим знањем али и одрицањем људи који су јој посветили живот, одувек била понос војног санитета па због тога и не треба да чуди што је стекла велики углед, како у земљи, тако и у свету.

- Рационалним приступом и добрим, домаћинским, руковођењем, успели смо да очувамо све сегменте рада ВМА. Како здравствени, који је најважнији, тако и научноистраживачки и образовни сегмент. Бригом о здрављу наших припадника, али и грађана, радите још једну важну ствар – испуњавате основни задатак ваше струке – нагласио је министар одбране додајући да резултати рада потврђују да су током протекле године запослени на ВМА великом посвећеношћу у збрињавању војних и цивилних осигураника, показали како се ради у интересу грађана, војске и друштва.

Гашић је посебно истакао и Медицински факултет ВМА, који је јединствен у земљи и региону, јер обједињује медицински и војни позив.

- Ове године имамо привилегију коју има ретко који систем одбране у свету. Наиме, 2015. година остаће упамћена и по томе што ћемо промовисати прву класу санитетских потпоручника. Ове године они завршавају шестогодишње базичне студије медицине и почињу да службују у војном санитету – нагласио је министар одбране истичући и међународну сарадњу ВМА, због тога што је то значајан сегмент спољне одбрамбене политике, као и учешће припадника ВМА у оквиру санитетских тимова у мировним мисијама УН и ЕУ.

Према његовим речима, задатак Министарства одбране је да и даље подржава ВМА у сваком сегменту у којем је то неопходно, а запослени на ВМА да и убудуће поштују Хипократову заклетву.

Како је истакао заступник начелника Војномедицинске академије пуковник проф. др Зоран Шегрт, ВМА је стварана и развијана заједно са српском државом и војском, прошла је с њом све ратове и страдања и постала и остала нераскидиви део наше националне историје.

- Кључну заслугу за то имају наши професори - учитељи који су визионарски планирали кад су од једне војне болнце стварали и створили заокружену целину — под једним кровом лечење, образовање и научноистраживачки рад. У медицини, у којој је често сваки минут драгоцен, а понекад и ненадокнадив, а Војномедицинска академија је место на коме је могуће за десетак минута оформити конзилијум лекара и донети најбољу одлуку са циљем да се болесник излечи или његова патња умањи – истакао је пуковник Шегрт.

Говорећи о оствареним резултатима, пуковник Шегрт је истакао да је током претходне 2014. године, у Специјалистичкој поликлиници ВМА амбулантно прегледано више од 300.000 пацијената, хоспитализовано више од 34.000 оних којима су били неопходни сложенија дијагностика и лечење, урађено око 27.000 хируршких интервенција, а у Институту за трансфузиологију је током прошле године прикупљено више од 9.000 литара крви, која је, након обраде по највишим стандардима, употребљена за лечење како пацијената ВМА, тако и пацијената у бројним здравственим установама широм државе.

У наставку свечаности, традиционално су уручена и признања најбољем хирургу, најбољем аутору и рецензенту Војносанитетског прегледа, као и најбољој организационој јединици ВМА по избору колега.

Поводом данашњег празника, пуковник Шегрт доделио Плакету Војномедицинске академије Војсци Србије, коју је примио начелник Генералштаба генерал Диковић.

photoФОТО ГАЛЕРИЈА