16.06.2015

Свечаност у част Ђорђу Вајферту



У част великану српске историје, Ђорђу Вајферту, вечерас је у Дому Војске Србије приређена свечаност поводом 165 година од његовог рођења, на којој је промовисана монографија и откривено спомен-обележје са његовим ликом.

Свечаности у Дому Војске присуствовао је министар одбране Братислав Гашић, државни секретар у министарству одбране Зоран Ђорђевић, чланови Фондације Ђорђе Вајферт, као и многобројни грађани.

Рељеф у бронзи једног од највећих добротвора са ових простора открили су директор медија центра „Одбрана“ пуковник Стевица С. Карапанџин и Миљан Шћекић, председник Управног одбора Фондације Ђорђе Вајферт.

Том приликом, пуковник Карапанџин истакао је да је у априлу у Дому Војске откривен рељеф у бронзи са ликом Надежде Петровић, сликарке, ратне болничарке и хероине Првог светског рата, те да ће сада, осим ње, Хол те установе красити и барељеф Ђорђа Вајферта.

- Посебна ми је част и задовољство што се овом бронзом, а уствари златном низу придружује и Ђорђе Вајферт, српски добровољац, индустријалац и добротвор, рекао је пуковник Карапанџин, подсећајући да су се током ослободилачких ратова с краја 19. и почетка 20. века посебно прославила српска артиљерија чему није допринело само изузетно умеће српских артиљераца већ и најсавременији брзометни топови и хаубице за чију набавку заслуге припадају и Вајферту.

Он је напоменуо да ће у току ове године бити постављен рељеф Јовану Драгашевићу, почасном ђенералу и оснивачу првог војног часописа „Ратник“ чије традиције наставаљају магазин „Одбрана“ и часописи „Војно дело“, „Војнотехнички гласник“ и „Нови гласник“.
- Осим њега, свој лик у бронзи добиће и свети игуман Пајсије и свети ђакон Авакум поводом 200 година од подизања Другог српског устанка, Станислав Бинички поводом стогодишњице настанка марша на Дрину, Владислав Петковић Дис поводом стогодишњице његове смрти и Коча Поповић, војсковођа, филозоф, песник и сликар поводом 70 година од краја Другог светског рата, рекао је директор Медија центра „Одбрана“ напомињући да реч о пројекту којим се обележавају три за српски народ важне годишњице – 100 година од Првог светског рата, 200 година од Другог српског устанка, 70 година победе над фашизмом.

Један од аутора монографије и редитељ филма о родоначелнику модерене српске индустрије, Светислав Бата Прелић истакао је да наш народ, нажалост, има навику да заборавља људе који су обележили његову историју. Он је напоменуо да је тако и са Вајфертом, кога се људи данас сећају само као богатог индустријалца, а не и као великог добротвора.

Фондација Ђорђе Вајферт искористила је данашњу свечаност и уручила захвалнице институцијама и појединцима који су дали велики допирнос да овај пројекат угледа светлост дана. Међу њима је и Министарство одбране, у чије име је захвалницу примио министар Гашић.

Покровитељ догађаја је Фондација Ђорђе Вајферт, која је овом свечаношћу желела да упозна ширу јавност са ликом и делом једног од највећих добротвора са ових простора.

Годину дане пре избијања Српско-турског рата, Ђорђе Вајферт је поклонио новац из фонда за куповину топова за српску армију, а он сам је као добровољац обукао униформу и служио при коњици. За показано јунаштво у српској војсци примио је орден за храброст. Током 1893. Године основао је фонд „Краљ Стеван Дечански“, добротворну организацију која се бринула за глувонему децу и омогућавала им школовање и укључивање у нормалан живот. Током Првог балканског рата, 1912. године Вајферт је платио за 60.000 векни хлеба које су биле даване најсиромашнијим породицама у Београду, а у доба Великог рата са југа Француске, где је тад живео, слао је помоћ Србији, у коју се после рата вратио, како би помогао у изградњи порушене престонице.Током 1929. године заједно са Единбуршким одбором шкотских жена и Лондонским одбором шкотских жена оснива Болницу за жену и дете у Београду, а за изградњу клуба „Београдско женско друштво“ поклања земљиште. Такође, донира значајна средства за изградњу зграде Српске академије науке и уметности, а своју богату збирку даровао је Београдском универзитету.

Медија центар „Одбрана“ ове године је започео пројекат симболичног обележавања значајних јубилеја из српске историје откривањем спомен-обележја у Холу Дома Војске Србије. Од вечерас, осим барељефа „Око соколово на бранику отаџбине“ и „Надежда Петровић – ратна болничарка“, ово здање ће красити и лик Ђорђа Вајферта, који је 1887. године за изградњу велодрома (бициклистичке писте) поклонио велосипедистима земљиште на коме се од 1931. године налази Ратнички дом, односно данашњи Дом Војске Србије.

photoФОТО ГАЛЕРИЈА