Промоција монографије „Орао – поглед из југословенског угла“
У Дому Војске Србије вечерас је, после промоције на недавно завршеном Међународном сајму књига у Београду, представљена књига Александра Радића „Орао – поглед из југословенског угла“.
О, до сада, најкомплетнијој монографији посвећеној чувеном авиону, производу домаће авио индустрије, у издању Медија центра "Одбрана", осим аутора, говорили су рецензенти, командант Ваздухопловства и ПВО генерал – мајор Ранко Живак и генерал – пуковник у пензији др Златко Рендулић.
Богато илустрована, уз мноштво података до којих је аутор дошао преданим истраживачким радом, монографија детаљно осветљава настанак, развој и намену „oрла“, једног од најзначајнијих авиона југословенске авио-индустрије после Другог светског рата, а неке од фотографија и података, којима књига обилује, први пут су објављени.
Аутор књиге, војни аналитичар Александар Радић, истакао је да је писање оваквог штива видео као свој задатак, баш као што је „oрао“ имао предвиђену намену коју је остваривао током деценија.
– "Орао" је за мене увек био посебан авион, и као технолошки изазов а и у односу на своје велике могућности. Практично се годинама идеализовало све оно што он представља, а ја лично у себи носим многе фрагменте сећања на ову летелицу, па се та емоција, упркос доминантно заступљеној информативној грађи, у књизи осећа, рекао је Радић и додао да је писање започео још као средњошколац, пре двадесет година, када је био очаран свим оним што је „oрао“ у то време значио.
Аутор је посведочио да књига не скрива податке и не покушава да манипулише чињеницама, а да је морала да настане да би се нашој стручној али и широј јавности показало какве све проблеме има земља у потрази за извором технологија, начина решавања проблема који се намећу покретањем амбициозних пројеката, као што је „oрао“
– Изворима података нисам у зубе гледао, уз услов да су информације проверене, рекао је Александар Радић, уз опаску да, поготово кад је реч о производњи тог авиона, има места за допуну грађе. Такође, како је истакао, упркос томе што раније „није видео неку велику будућност за "oрла“, сада мисли да постоји шанса да авион има неки свој нови живот, уз неке друге авионе наше ваздохопловне индустрије.
– Говорећи о својим искуствима са „oрлом“, на коме лети од 1989. године, командант Ваздухопловства и ПВО генерал – мајор Ранко Живак, рекао је да је од почетка било речи о изузетно сложеном и успешном пројекту, који је био снажни замајац домаћој ваздухопловној индустрији, који је све у систему натерао да раде много озбиљније.
– Нажалост, морам то тако рећи, "oрао" је остао врхунац домаће ваздухопловне индустрије, који после 30 година није превазиђен, али је јасно да за њега има места и у будућности јер почива на нашој памети па с разлогом представља окосницу српског ваздухопловства, истакао је генерал Живак.
Генерал – пуковник у пензији др Златко Рендулић, који је, као човек од кога се, између осталих, очекивало да формулише пројектни задатак за настанак новог авиона, имао веома важну улогу у процесу рађања „oрла“, говорио је о том времену, дилемама и узорима за ову летилицу, као и о основним карактеристикама и намени авиона о коме ће, посведочили су сви саговорници, упркос богатој грађи представљене монографије, бити још исписаних страница.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт