Изложба "Четири века дома Романових – буђење сећања“
Запослени у Медија центру „Одбрана“ обишли су данас, последњег дана њеног приказивања, изложбу „Четири века дома Романових – буђење сећања“ приређену у крипти Спомен Храма Светог Саве, поводом 400 година од ступања Романових на руски престо. Изложба је, након Свете Архијерејске Литургије, коју је служио Патријарх Српски Иринеј, свечано отворена 17. јула, на дан мучеништва и прослављања Св. цара Николаја Другог Романова и Његове породице.
Изложбена поставка је подељена у четири повезане целине које приказују настанак и јачање династије, односе са српским народом и пропаст царства. Приређена је од историјских фотографија Карла Буле, који је у дужем периоду био званични фотограф Царског двора, а делом и од оригиналних фотографија, репродукција, копија уметничких слика, графика и другог илустративног материјала. Изложене су оригиналне личне фотографије руске царске породице Романов, а део збирке царског фотографа открива и посебне везе руске породице са српском и црногорском краљевском породицом.
Представљено је око 500 оригиналних експоната, који доносе преглед историјских догађаја у Русији током четири века владавине чувене породице. Ту су и репродукције сликарских дела, насталих пре изума фотографије. Изложба је и мноштвом представљених белешки владара из династије Романових подсетила на чињеницу да је период њихове владавине оставио дубок траг у историји не само руског царства, већ и читавог света.
Посетиоци изложбе имали су прилику да виде фотографије српске и црногорске делегације на царевом венчању, руска одликовања представницима српског народа, стабло српских и црногорских родбинских веза с царском породицом, а представљена је и фотографија пиротског ћилима који је у Русију донет као свадбени поклон...
Познато је да је цар Николај гајио изузетну наклоност према Србији и српском народу. У време његове владавине на двору је живело више Срба, а кћерка српског краља Петра била је удата за једног од Романових. Две кћерке црногорског краља Николе, такође су биле удате за Романове.
Царска династија Романов је владала Русијом од 1613. до Октобарске револуције, када је, без суђења, побијено седамнаест чланова владарске породице.
Руска православна црква је 2000. године канонизовала цара Николаја Другог Романова и чланове царске породице. Њихов црквени празник је 17. јула, због чега је отварању изложбе претходила Света архијерејска литургија, коју је у Храму Св. Саве служио Патријарх Српски Иринеј.
Изложба „Четири века дома Романових – Буђење сећања“ приређена је у организацији Друштва за подизање Храма Светог Саве, на чијем се челу налазе Патријарх Српски и Председник Републике.
И ова изложба подсетила је на чињеницу да српски народ са Русијом повезују бројне нити. Током владавине Романових, посебно за време ратова за ослобођење и независност Србије и Великог рата, Николај Други је одсудно утицао на промену става великих сила према Србији и стао у заштиту Србије кад јој је претило уништење.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт