Културни програм у знак сећања на нестале и страдале
Поводом две деценије страдања и прогона Срба из Крајине и Хрватске, а у организацији Удружења породица несталих и погинулих лица „Суза”, данас је у Дому Војске Србије организован културни програм – сећања у слици и речи „НЕзаборав за нестале”.
У програму су учествовали КУД Петрова Гора-Кордун, историчар др Милан Гулић, народна уметница-појац Светлана Спајић, драмска уметница Маја Колунџија-Зорое, „чувар традиције“ Милан Вашалић и водитељка Јована Марић, а скуп је благословио свештеник Мирко Јамеџија.
Удружења породица несталих и погинулих лица „Суза” почело је с радом пре 18 година. Основале су га породице које су кренуле за истином о судбини несталих најмилијих.
Присутнима се обратила председница Удружења Драгана Ђукић која је рекла да се чланови породица боре више од две деценије да сазнају истину о најмилијима, те данашњи програм представља сећање на њих.
- Мултимедијални програм „НЕзаборав за нестале” није случајно организован у Дому Војске, јер смо у овом здању одржали Прву скупштину 14. фебруара 1998. Данашњи програм припреман је с посебном тежином, јер је прошло 20 година од прогона и страдања Срба у хрватским агресијама, а проблеми наших породица се не смањују. Према нашој евиденцији још увек има око 2.000 несталих лица. Тражимо да се процеси решавања оваквих проблема убрзају и искључи свака политизација у проналажењу одговора на многа питања, рекла је председница Удружења и захвалила бројним институцијама које су помогле програм, међу којима је и Министарство одбране.
Учесници су говорили о теми „Последњи дани Крајине“, изводили народне песме, тужбалице, казивали стихове, свирали најстарије чобанске инструменте и равничарске гајде. Пратећи програм данашње манифестације је изложба фотографија Милојка Будимира „Страдање Срба у 20. веку“
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт