Промовисан зборник "Информбиро и ЈНА"
Јавно предузеће "Службени гласник" и Медија центар „Одбрана“ данас су у Дому Војске Србије представили књигу "Информбиро и Југословенска (народна) армија“. Аутори тог зборника докумената су Милан Терзић, Михајло Басара и Дмитар Тасић. На промоцији су о садржини и значају дела говорили проф. др Љубодраг Димић, дописни члан САНУ, проф др Милан Ристовић, Гордана Милосављевић Стојановић, уредник као и аутори: др Михајло Басара и др Милан Терзић.
Сукоб Југославије и Информбироа никада није престајао да буди интересовање научне, стручне, политичке и шире друштвене јавности. С обзиром да су архивски извори дуго били недоступни, многи његови аспекти остали су непознаница до данас. Увид у грађу Војног архива отворио је могућности за шире проучавање ове теме. Објављивање овог Зборника докумената најбољи је допринос тој идеји јер омогућава читаоцу да сам склапа слику и закључује о времену, догађајима и људима, могло се чути на промоцији.
Ради лакшег сагледавања главних праваца истраживања, аутори су грађу поделили у четири тематске целине унутар којих су документа изложена у хронолошком низу. Прва целина „Партија између Тита и Стаљина“ обухвата рад Партије у војсци и њено ангажовање током сукоба са земљама ИБ. Другу целину „Стање у граничном региону – ни рат ни мир“ чине докумената која сведоче о непосредном додиру у коме је избијала сва непомирљивост и оштрина сукоба, ако се изузме страдалништво по југословенским гулазима. Трећа, најобимнија целина, „Одбрамбене припреме“ садржи 104 документа са састанака највишег државног и војног врха, док у четвртој целини „Изазови нормализације односа“ преовлађују документи о делатности партије у војсци.
У књизи Информбиро и ЈНА сабрано је 156 оригиналних докумената којима предходи драгоцен студијски увод у коме аутори указују на кључне тачке југословенског сукоба са земљама ИБ и подробније представљају значај докумената олакшавајући тиме њихово праћење.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт