Понедељак на Сајму књига
Промоцијом три нова издања Медија Центра „Одбрана“, „Српска војска у рату са Бугарском 1885-1886, са приповеткама Бранислава Нушића“ аутора Душана Бабца, „За српску војску – једна заборављена прича“ репринт књиге Паола Ђорданија из 1917. године чију је српску верзију приредила Мила Михајловић и документарног фото албума „Београд у Великом рату“ Снежане Вицић, данас је отпочела промотивна делатност установе на 60. јубиларном Сајму књига у Београду.
Према речима директора Медија центра „Одбрана“ пуковника Стевице С. Карапанџина, сајам књига традиционално је постао прилика да систем одбране, изузев издања интерне намене, којих током године буде више од стотину, презентује и дела за ширу јавност.
- Када смо прошле године после сајма разговарали о даљим плановима договор је био да не мењамо тим који побеђује. Четрнаест издања које ћемо презентовати на овогодишњој највећој књижевној смотри у земљи резултат је рада који је тај тим постигао протеклих дванаест месеци. Највећи број књига посвећен је обележавању стотину година од Великог рата, што ће бити и наш концепт у наредних неколико година када је реч о издавачкој и излагачкој делатности наше установе – истакао је пуковник Карапанџин направивши каратак осврт на делатност Медија центра „Одбрана“ између два сајма.
О делима чија је промоција обележила први сајамски дан говорили су њихови аутори, професор доктор Момчило Павловић и уреднице у издавачкој делатности МЦ „Одбрана“ Драгана Марковић и Мирјана Сандић.
Говорећи о првом од три промовисана дела „Српска војска у рату са Бугарском 1885-1886“, професор Павловић који је и рецезент поменутог издања, истиче да аутор Душан Бабац на веродостојан начин илуструје српску војну и војничку стварност тог доба.
- Књига Душана Бабца говори о српско-бугарском рату у којем је Србија поражена, као последица лоше припреме за сукоб. Дело се састоји из две целине које аутор богато илуструје. У првом делу описани су узроци који су довели до рата, историјска хронологија компликовања сукоба, а велики број графика из британских часописа илуструју писани садржај и на најбољи начин нас упознају са наоружањем, униформама, ордењем и титулама српске војске тог времена. Други део избор је из једног мање познатог дела Бранислава Нушића „Приповетке једног каплара“ у којем је он учесник и даје сведочења о том рату, на емотиван начин дотичући срца читалаца приповедајући кроз дванаест прича о мобилизацији, рату, растанку са породицом и коначном повратку кући.
Репринтовано издање Паола Ђорданија „За српску војску – једна заборављена прича“ у реиздању Миле Михајловић, према речима професора Павловића забележила је одговор италијанске војске на пропаганду и незадовољство Владе Николе Пашића на лошу организацију при евакуацији српских војника и рањеника у повлачењу преко Албаније 1915. године.
На питање како је изгледао Београд током Првог Светског рата на стилизова и аутентичан начин одговор нуди фото разгледница „Београд у Великом рату 1914-1918“, који хронолошки приказује град у том раздобљу. Текст је општег енциклопедијског карактера ослобођен крутог научног приступа прилагођен широј читалачкој публици, а књига је преведена на енглески језик.
Другог сајамског дана на штанду Медија Центра „Одбрана“ посетиоце очекује промоција дела „Адаптација на екстремне услове“ С. Радаковић о „Водич за здрав живот“ Б. Главач.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт