Среда на Сајму књига
Четврто вече „у славу књиге“ на 60. јубиларном београдском Сајму књига, на штанду Медија центра „Одбрана“ обележено је промоцијом два нова издања - „Обавештајна служба Краљевине Србије у Великом рату (1914-1918)“ групе аутора и „Марш на Дрину“ Јасне Јојић. О делима, осим аутора говорио је и рецезент прве књиге генерал у пензији професор др Бранко Крга, а о документарном приказу чувене композиције Станислава Биничког „На Дрину“ писац текста истоимене поеме новинар и дипломата Милоја Поповић Каваја.
- На основу великог броја докумената и захваљујући детаљном истраживачком приступу аутори књиге „Обавештајна служба Краљевине Србије у Великом рату (1914-1918)“ потрудили су се да реално прикажу како је та важна делатност као што је обавештајна функционисала у критичном периоду за наш народ. Апострофирањем три периода у историји рада обавештајне службе током Великог рата служба је обухваћена у целини и сагледана у свим аспектима – и позитивним и негативним, оцењује професор Крга, док је један од аутора књиге професор др Милан Мијалковски истакао да је значај књиге изузетан, јер се из ње не сазнаје само проблематика уско везана за службу већ и знатно шира која се односи на укупне околности које су се одвијале током и у година одмах после Првог светског рата на друштвено-политичкој сцени тадашњег Балкана.
Сећање на Велики рат са почетка 20. века чувају бескрајни низови исписаних страница, пожутелих фотографија, књижевних дела, документарних и играних дела, али само је једна композиција која је и после стотину година препознатљива као садејство нота у чијој су симболици осликани јаук, сузе, бол, пркос и јунаштво наших предака, а затим и понос свих нас који се тог времена данас сећамо.
- Када сам добила задатак да напишем књигу о вероватно најпознатијем маршу на свету, композицији „На Дрину“ Станислава Биничког, чинило ми се да сам се нашла пред немогућим изазовом, јер ми је деловало невероватно да би се о једној песми могло написати више од тридесет страница. Међутим, када сам изучавала архиве са краја 19. и почетка 20. века предамном се отворио читав свет страдања, победа, пркоса и поноса који је овековечен у тактовима марша „На Дрину“, а из чијег је смисла и настало моје дело – истакла је Јасна Јојић.
Књигу прати и мултимедијални компакт диск на којем се осим нота славне нумере налази и документарни филм о боју на Церу. Вече је завршено рециталом Милоја Поповића Каваје, чији су стихови „У бој крените јунаци...“ из поеме „На Дрину“ постали део историје.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт