30.10.2015

Петак на сајму књига



 На штанду Медија центра „Одбрана“ данас су представљене две књиге – „Шумадијска дивизија 2. позива (1914-1915) – мемоарски записи Ђенерала Драгутина Милутиновића“ коју је приредио Александар Животић и „Верска служба у Војсци Србије – Утицај на операције Копнене војске“ Стевице. С. Карапанџина.

У низу оставштина познатих српских ратних команданата, према свом изворном богатству и разноликости истиче се оставштина Ђенерала Драгутина Милутиновића, похрањена у ризници Архива Српске академије наука и уметности. Интелектуална снага генерала Милутиновића, као и његова улога у ослободилачким ратовима Србије, дају његовим списима посебну историјску вредност. Поред аутора о књизи су говорили рецензенти – академик Љубодраг Димић и професор др Мира Радојевић. Заједничка оцена обоје рецензената је да мемоарски записи Ђенерала Драгутина Милутиновића пред јавност износе личност изузетног човека, војника и интелектуалаца. Допринос аутора књиге, др Александра Животића је нарочито важан у научном смислу јер је обимну мемоарску грађу и лична запажања знаменитог војсковође ставља у јасан историјски контекст.

Књига пуковника Стевице Карапанџина представља изворну и оригиналну анализу новоуспостављене верске службе у Војсци Србије и њен утицај на припреме и извођење операција Копнене војске. О књизи су говорили рецензенти пуковник професор др Раде Славковић и професор др Богољуб Шијаковић.

Утемељена на изворним истраживањима односа верског и секуларног и њиховог утицаја на историјски развој верске службе у војсци, српској и војскама које су биле на простору бивше СФРЈ, ова књига у друштвено-хуманистичким наукама и у области теорије науке одбране има изузетно велики значај, јер доноси нове погледе на верску службу за прошлост, садашњост и будућност у Војсци Србије.

Ове године Медија центар „Одбрана“први пут је на Сајму књига представио једну од својих изложби из Збирке Галерије Дома Војске Србије – „Мале приче из Великог рата“. Поставка, настала као плод сарадње Медија центра са Савезом потомака ратника Србије 1912-1920 и Музејом Осечине, изложена је на штанду Министарства спољних послова – Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону (Хала 4). У оквиру изложбе, данас је приређена трибина „Српски војник: Љубав према отаџбини“ на којој су говорили директор Медија центра „Одбрана“ пуковник Стевица С. Карапанџин, психијатар проф. др сци. мед. Зоран Ј. Војић, историчар Архива Војводине Мирослав Јаћимовић и аутор и руководилац пројекта „Албум сећања на наше претке из Првог светског рата“ Александар Василић.


photoФОТО ГАЛЕРИЈА