30.11.2012

Изложба „Карикатуриста у рату 1941 – 1945” у Дому Војске Србије



„Карикатуриста у рату 1941 – 1945.” назив је изложбе радова Василија Поповића Цица која ће 3. децембра  у 18.00 часова бити отворена у Малој галерији Дома Војске Србије. Том приликом ће јавности бити представљена и монографија о том познатом македонском сликару, карикатуристи и сценографу.

Поставку, чији су аутори Љубица Дабић и Наташа Томић, кустоси Војног музеја, чини тридесет карикатура, од којих je пет оригиналних радова, као и свеске са оригиналним цртежима, фотографије, књижице и писма уметника.

О делу Василија Поповића Цица говориће др Ирина Суботић, историчар уметности, рецезент књиге, др Јелена Лужина, професор на Скопском универзитету, Љиљана Ћинкул, директор Гелерије Графичког колектива, Љубица Дабић, виши кустос Војног музеја и Гордана Поповић Васић, уредник монографије.

Истe вечери, у Галерији „Графички колектив“ у 19.30 часова, биће отворена још једна изложба карикатура Василија Поповића Цица „Један београдски ђак“, које представљају личности из политичког и јавног живота.

Василије Поповић Цицо рођен је у Скадру 12. фебруара 1914. године. Карикатуром је почео да се бави 1933. године када почиње и његово занимање за позориште, нарочито за сценографију. Уметничку школу завршио је у Београду да би већ 1939. почео да ради као сценограф у Народном позоришту „Краљ Александар Први” у Скопљу где је ангажован све до 1941. године. Период од априла до новембра 1941. провео је као ратни заробљеник у немачким логорима у Либеку, Хоенфелсу и Нирнбергу, а током 1944. био је у интернацији у радном логору у Горњој Џумаји (Бугарска). По отпуштању из логора одлази у партизане и ради АГИТПРОПУ при Главном штабу НОВ за Македонију. После ослобођења постаје сценограф Македонског народног театра и ту дужност је обављао да смрти 1962. године.

У жељи да у суморне логорашке дане унесе мало ведрине, Василије Поповић Цицо урадио је серију карикатура. Покушавајући да се сваком лику приближи на одговарајући начин, нацртао је 77 карикатурa, које се налазе у три свеске, које брижљиво чува уметникова ћерка, Гордана Поповић Васић.

Изложба ће бити отворена до 17. децембра 2012. године.