Aуторско вођење кроз изложбу "Када су женскиње постале грађанке"
У Великој галерији Дома Војске Србије одржано је ауторско вођење на изложби "Када су женскиње постале грађанке" коју су, поводом Дана државности, приредили Медија центар „Одбрана“ и београдски Народни музеј.
Ауторка изложбе, кустос Народног музеја Гордана Станишић је започела своје излагање описујући борбу за женска права и равноправност са мушкарцима у периоду од 1830. године и доношења Хатишерифа (када жене добијају право да скину мараму и хиџаб), доношења Сретењског устава 1835. године, до балканских ратова и Првог светског рата, када се жене ангажују као болничарке.
Ауторка изложбе истиче да је процес еманципације жена и мушкарца био спор и дуготрајан, где је један број људи био за то да се прихвати европска "мода" жене која се школује и није ограничена кругом породице, а други је био против тога. Жене у вишем сталежу су радије прихватале еманципацију, будући да су и раније излазиле из круга породице, организовањем балова, пријема и маскенбала.
"Супруге српских владара умногоме су утицале на свест обичних жена о еманципацији. Пример за жену која је брзо прихватала европска схватања је Наталија Обреновић, која је заслужна за отварање женских школа. Ако погледамо пример Персиде Карађорђевић, видећемо да су неке жене дуго одбијале европске токове 'моде' и остале верне традицији", истакла је Станишићева додајући да "у периоду од сто година, имамо прилику да уживамо у цртежима и графицима жена, које носе од дугих до врло кратких фризура, штикли и ципела, до богато украшених цветних хаљина и мушких комплет одела"
Изложбу "Када су женскиње постале грађанке" чине 54 цртежа и графике српских уметника који су стварали кроз различите стилске епохе од друге половине 19. до средине 20. века – од Анастаса Јовановића, Стеве Тодоровића, Паје Јовановића и Уроша Предића, преко Бете и Ристе Вукановић, Љубе Ивановића, Надежде Петровић, Косте Милићевића, до Зоре Петровић, Десе Глишић и других.
Изложба је отворена у Великој галерији до 17. марта и може се посетити од 11 до 19 часова свим данима сем недеље. Улаз је слободан.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт