08.04.2016
Одржана трибина "Прва српска добровољачка дивизија"
Присутнима су о Првој српској добровољачкој дивизији говорили председник Удружења ратних добровољаца др Видоје Голубовић, проф. др Никола Поповић, члан Академије наука и умјетности Републике Српске и помоћник покрајинског секретара за културно наслеђе и јавне збирке др Милан Мицић.
Говорећи о 100. годишњици формирања Прве српске добровољачке дивизије, др Голубовић је истакао да на основу докумената у које је имао увид сматра како та дивизија заслужује да буде део културно-историјске баштине наше земље.
Иако се, наводи он, добровољачки покрет јављао у многим земљама, највећи опсег остварио је онај у Русији, јер су његово језгро чинили аустроугарски заробљеници српске националности, махом са територија данашње Војводине и Босне, које су тад биле у саставу Аустроугарске.
Академик је истакао да је 11.02.1916. формирана Прва добровољачка дивизија у руском граду Одеси, а да је на њеном челу био пуковник Стеван Хаџић. Дивизија се, према његовим речима, обрела у борби већ 16. априла у склопу руског корпуса који је дејствовао у Добруџи. За 36 дана борбе, колико су били на првој линији, од 15.988 старешина и војника чак 53 процента је страдало или нестало.
Према речима др Мицића учешће српских добровољаца у Првом светском рату непосредно je дотакло једну од најважнијих тема из историје српског народа у Првом светском рату са подручја данашње Војводине.
Ступањем у строј доборвољаца, подсећа он, ти војници постали су у очима Аустроугара велеиздајници те им је претила смртна казна, сва имовина им је конфискована, а породица интернирана у логоре из којих се најчешће никад није ни вратила.
Он је нагласио да су трећину српских добровољаца у Првој српској добровољачкој дивизији која се борила у Добруџи чинили борци са простора Баната, Бачке, Срема, Босне, Херцеговине, Лике, Баније, Кордуна и Далмације.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт