Историја

Век војних ознака у Србији
Век војних ознака у Србији
Душан Бабац
Тврди повез, ф. 21×26 cm, 356 стр.
Шифра: 111571 • Цена: 2.530,00 • Са попустом: 1.771,00
 
У стогодишњем периоду који обухвата ова књига десили су се преломни тренуци за Србију, самим тим и за њену војску. Иако је њено униформисање започело још током Првог српског устанка и постепено се развијало, нарочито после обнародовања Хатишерифа 1830, увођење војних ознака у пуном смислу речи везује се за 1845. годину, време владавине уставобранитеља и кнеза Александра Карађорђевића, када је уведена прва српска кокарда. Било да су у питању ознаке за капу, ознаке чинова или грудни знаци, систем означавања у српској војсци текао је континуирано у наредном веку, који су обележили: ратови за стицање независности 1876–1878, коначно ослобођење 1912–1913, одбрана суверенитета и уједињење 1914–1918, слом и грађански рат 1941–1945. године. Користећи превасходно језик симбола ова књига треба да осветли неке мање познате сегменте наше историје и уз помоћ великог броја слика приближи их широј публици.
 
Краљевина СХС и Грчка 1919 – 1924, Од српско – грчких ка југословенско – грчким односима
Краљевина СХС и Грчка 1919 – 1924, Од српско – грчких ка југословенско – грчким односима
Хронолошки оквири ове књиге обухватају период од 1919. до 1924. године, окарактерисан као период „дипломатске борбе за границе условљене војним фактором“, те прате еволуцију дипломатских релација две суседне, пријатељске земље, од српско-грчких у југословенско-грчке. То транзитно време, окарактерисано разарањем утицајних царстава и накнадном реконструкцијом Европе, Балкана и Средњег истока, никако није било период мира, већ интензиван период поновног формирања граница и сфера утицаја. У том смислу испитивање скоро истовремених процеса стварања и јачања позиције Краљевине СХС наспрам свог јужног суседа, Грке, узрока малоазијске експедиције и грчког ангажмана у њој, као дела укупне британске спољнополитичке концепције у међуратном периоду, али и настанка руске емиграције и улоге бољшевичког фактора у редефинисању позиције великих сила на Блиском и Средњем истоку, наглашава важност догађаја који су уско у вези са британским утицајем, сложеном руском позицијом, српско(југословенско)-грчким и италијанско-грчким осцилирајућим релацијама, али и италијанско-југословенским, као и италијанско-француским анимозитетим у Источном Медитерануз. Компонента војне моћи се појављује као незаобилазан предуслов за формирање тадашње геополитичке стварности Балкана, Источног Медитерана и Блиског истока.
 
Битка на Кајмакчалану
Битка на Кајмакчалану
Књига „Битка на Кајмакчалану“ овенчана првом наградом Фондације „Драгојло Дудић“


Свечана додела награда и похвала Фондације „Драгојло Дудић“, у организацији Савеза удружења бораца народноослободилачких ратова Србије,  уприличена је данас у Дому Народне скупштине Републике Србије. Прва награда додељена је аутору Игору Гојковићу за дело „Битка на Кајмакчалану“ у издању Медија центра „Одбрана“, Управе за односе са јавношћу Министарства одбране.