Svečana akademija povodom Dana oslobođenja Beograda u Velikom ratu
Povodom Dana oslobođenja Beograda u Prvom svetskom ratu, Savez potomaka ratnika Srbije 1912-1920 organizovao je danas svečanu akademiju u beogradskom Domu Vojske.
Veoma posećenom skupu prisustvovao je ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif, predstavnici ambasade Ruske federacije, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, lokalnih podružnica Saveza, udruženja patriotskih organizacija, Srpske pravoslavne crkve i mnogobrojni gosti.
Predsednik Saveza potomaka ratnika Srbije 1912-1920 Ljubomir Marković, u veoma inspirativnom govoru, podsetio je na istorijske okolnosti od pre 98 godina, kada su jedinice slavne Prve armije Srpske vojske oslobodile prestonicu.
– Strašne su to borbe bile, ali su hrabre srpske oslobodioce zauvek upisale zlatnim slovima u našu slavnu istoriju. Bio je to nastavak nezaustavljivog proboja započetog na Solunskom frontu, u zoru 15. septembra, kada je 628 hiljada srpskih, francuskih, engleskih, ruskih i ostalih savezničkih vojnika udarilo na moćnog neprijatelja – podsetio je Marković i dodao da nema naroda koji je, kao srpski, u jednom ratu izgubio 28% svog stanovništva.
Predsednik Saveza je istakao da upravo zbog gotovo milion i dvesta pedeset hiljada žrtava, potomci ratnika neće dati ni stopu srpske zemlje nasleđenu od predaka.
– Ali zaklinjemo se da ćemo čuvati i jedinstvo i mir južnoslovenskih naroda, naroda Balkana i Evrope, s kojima ćemo uvek gajiti bratske odnose, rekao je Marković.
Prisutne, koji su do poslednjeg mesta ispunili veliku dvoranu nekadašnjeg Ratničkog doma, pozdravio je i čestitao im 98. godišnjicu slobode, predsednik beogradske podružnice Saveza potomaka ratnika Srbije 1912-1920, Pavle Lučić.
Svečarski kulturno-umetnički program, na zadovoljstvo publike, priredili su Hor Bogoslovije, Etno grupa Muzičke škole Mokranjac i KUD „Nikola Tesla“, koji ovih dana obeležava 90 godina postojanja.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt