Koncert britanskog i srpskog vojnog orkestra
Zajednički koncert Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički“ i Orkestra divizije Princa od Velsa (The Band of The Prince of Wales’s Division), održan je večeras u Domu Vojske Srbije.
Pred ispunjenom dvoranom Doma Vojske nadahnuti vojni muzičari, pod dirigentom palicom Pola Kolisa Smita i Pavla Medakovića, izveli su popularna dela filmske i umetničke muzike srpskih, britanskih i svetskih autora, a kao specijalni gost dirigent, nastupio je i Vladimir Mustajbašić.
U svom obraćanju ambasador Velike Britanije u Beogradu, Denis Kif, istakao je da je oduševljen jer prisustvuje prvom zajedničkom koncertu orkestara oružanih snaga dveju zemalja. Uz zahvalnost domaćinima na ukazanoj prilici, on je podsetio da vojna muzika ima veoma dugu i ponosnu istoriju i u srpskoj i britanskoj vojsci.
– Prvi srpski vojni simfonijski orkestar osnovan je na inicijativu Aleksandra Obrenovića 1899. godine, a jedan od ključnih osnivača bio je čuveni srpski kompozitor Stanislav Binički, čije ime ansambl nosi, i autor prve srpske opere „Na uranku" – rekao je ambasador i dodao da, iako je britanski vojni orkestar formiran znatno kasnije, on vuče korene iz više pukova britanske vojske, koji su postojali ranije, od početka 18. veka.
– Danas je orkestar deo korpusa vojne muzike i britanske vojske, koja je najveći poslodavac muzičara u Velikoj Britaniji – rekao je ambasador Velike Britanije u Beogradu Denis Kif.
Državni sekretar u Ministarstvu odbrane, Nenad Nerić, pozdravljajući goste i muzičare, istakao je da Umetnički ansambl Ministarstva odbrane „Stanislav Binički“ ima istinsko zadovoljstvo da ugosti i da zajedno nastupi sa britanskim Orkestrom divizije Princa od Velsa, koji neguje tradiciju britanske vojne muzike više od 300 godina.
– Naš ansambl već mnogo godina razvija uspešnu saradnju sa vojnim orkestrima stranih armija, pa je u periodu za nama, u više srpskih gradova publika imala prilike da uživa u zajedničkim nastupima našeg orkestra sa vojnim gostima iz Grčke, Švajcarske, Makedonije, Sjedinjenih Američkih Država i Rusije – podsetio je Nerić i dodao da je koncertima uvek, iako su po sastavu orkestara, muzičkom žanru i programu bili veoma raznoliki, zajedničko to da profesionalni muzičari različitih vojski vrlo brzo nađu zajednički jezik - univerzalni jezik nota i muzike koji je lako prepoznatljiv i ne poznaje granice.
- O nama
- Magazin „ODBRANA“
- Izdavačka delatnost
- Istorija
- Monografije
- Ratnik
- Vojna publicistika
- Vojna tehnika
- Posebna izdanja
- Geopolitika
- Umetnost
- Književnost
- Medicina
- Svedok
- Prevodi
- Fokus
- Iskustvo ratovanja
- Kosovo i Metohija
- Filozofija
- Priručnici – vodiči
- NOL za Vojnu akadmeiju
- NOL za Medicinski fakultet VMA
- NOL za Školu nacionalne odbrane
- Naučna literatura
- Zbornici
- Izdanja Instituta za strategijska istraživanja
- Izdanja Vojnog muzeja
- Dom vojske
- Prodavnica „Vojna knjiga“
- Vesti
- Kontakt