05.02.2013

Predstavljena knjiga „Hrvatska oluja – dokumenti”



U Atrijumu Doma Vojske Srbije predstavljena je knjiga Stanka Nišića „Hrvatska oluja – dokumenti”, o kojoj su govorili Slobodan Jarčević, akademik Ruske akademije nauka u Petrogradu, recezent Savo Štrbac i generali u penziji prof. dr Đorđe Stanić i Petar Škrbić.

Nastojeći da dokumentuje uzroke i posledice stalnih sukoba Srba i Hrvata na prostoru Balkana, autor je u proširenom izdanju „Hrvatske oluje“ dao detaljan opis događaja koji je, 1995. godine, uzdrmao svet opsegom zločina nad srpskim narodom.

- Knjiga ima dva dela, prvi je posvećen istorijskom pogledu na zločine nad Srbima na području današnje Hrvatske, odnosno u Vojnoj krajini, Austrougarskoj, Kraljevini SHS i Jugoslaviji, a drugi samoj „Oluji“, istakao je dr Đorđe Stanić, naglašavajući da zločini nad Srbima u tim krajevima nikada nisu sasvim prestali. O egzodusu Krajišnika iz Hrvatske, a zatim i iz Bosne i Hercegovine, odakle su, opet gonjeni ratnim vihorom, spas dosegli u Srbiji, govorio je general Petar Škrbić i sam učesnik tih ratnih događanja.

- „Oluja“ je bila vojna, ideološka i propagandna akcija hrvatskih vlasti osmišljena i realizovana uz pomoć NATO snaga i muslimanske vojske u Bosni i Hercegovini, s ciljem proterivanja i uništavanja srpskog življa, ne samo u Hrvatskoj, nego i iz mnogih gradova u Republici Srpskoj, odnosno Bosni i Hercegovini, rekao je između ostalog general Škrbić, dok je Slobodan Jarčević, akademik Ruske akademije nauka u Petrogradu i bivši ministar spoljnih poslova u Republici Srpskoj Krajini govorio o katoličanstvu i Vatikanu kao stožeru oko koga su se tradicionalno okupljali izvršioci antisrpskih pogroma različitih boja.

O knjizi „Hrvatska oluja - dokumenti“, pre samog autora govorio je i Savo Štrbac iz „Veritasa“ koji je istakao napore učinjene na istraživanju zločina počinjenih u toj vojnoj operaciji.

Akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. ofanzivom hrvatske vojske i policije na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije, odnosno na Republiku Srpsku Krajinu. Dan kasnije, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu. U operaciji izvedenoj pod patronatom američkih penzionisanih generala učestvovalo je 138.500 pripadnika hrvatske vojske, MUP-a i Hrvatskog vijeća odbrane, kojima se suprotstavilo oko 31.000 srpskih teritorijalaca.

Posle brojnih zločina hrvatske vojske, počinjenih tokom „Oluje“, gotovo celokupno srpsko stanovništvo napustilo je ta područja. Kolone izbeglica na traktorima i drugim poljoprivrednim vozilima našle su utočište najpre na teritoriji pod kontrolom bosanskih Srba u zapadnoj i severnoj Bosni, a zatim i u Srbiji.

Iako preciznih podataka o žrtvama etničkog čišćenja u Hrvatskoj nema, po nekim izvorima, u akciji hrvatske vojske “Oluja” nestalo je 1.805 osoba, dok Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava tvrdi da je tokom te operacije poginulo ukupno 677 civila. S druge strane, Dokumentaciono-informativni centar “Veritas” u svojoj evidenciji poseduje imena 1.960 poginulih i nestalih Srba, od kojih je 1.205 civila, a među njima 522 žene i 12 dece.


photoFOTO GALERIJA