17.02.2017

Otvorena izložba "Skulptura u službi istorije"



KLIKNITE OVDE ZA VIRTUELNU TURU KROZ GALERIJU !

Medija centar „Odbrana“ i Narodni muzej u Beogradu predstavili su danas u  Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije zajednički projekat – izložbu „Skulptura u službi istorije”, atorke Vere Grujić, koja je otvorena povodom Dana državnosti Republike Srbije.
 
Obraćajući se u ime domaćina, pukovnik Stevica Karapandžin, direktor Medija centra „Odbrana”, podsetio je na to da saradnja sa Narodnim muzejom traje 15 meseci, da je ovo treća zajednička izložba, a planirano je u septembru i četvrto gostovanje.
 
Na izložbi „Skulptura u službi istorije”, kako je rekao, predstavljeni su portreti vladara, heroja, ali i scene vezane za određene nacionalne istorijske događaje. Izložena su dela domaćih, ali i inostranih autora, a jedan od njih je čuveni italijanski vajar Enriko Paci, koji je izradio portretnu bistu kneza Mihaila Obrenovića. Ujedno, on je i autor prvog monumentalnog konjaničkog spomenika knezu Mihailu Obrenoviću na Trgu Republike.
 
– Mi, pripadnici Medija centra „Odbrana” svoju misiju gradimo na stavu da se kultura, tradicija, vera i etika po značaju ne smeju odvajati od aviona, helikoptera, tenkova i haubica. Stoga sebe smatramo veoma dobro naoružanim delom sistema odbrane, ali onim oružjem kojim se isključivo gradi mir unutar vojnikovog bića. To je onaj mir, koji, kada zaživi u duši, širi se i van granica individualnog, što je u samoj srži naše vojničke tradicije – istakao je pukovnik Karapandžin.
 
O postavci je detaljnije govorila mr Bojana Borić Brešković, direktorka Narodnog muzeja u Beogradu. Ona je istakla da su izložena 34 odabrana ostvarenja znamenitih umetnika, počev od Jozefa Klemensa, Enrika Pacija, Joanisa Kososa i Jozefa Kranea, preko čuvenih Petra Ubavkića, Đorđa Jovanovića, Simeona Roksandića, Tome Rosandića, Jana Konjareka, Rudolfa Valdeca, Dragomira Arambašića, Jovana Pešića, Paška Vučetića, zaključno sa Ivanom Meštrovićem. Dela su nastala u rasponu od 1877. do kraja Prvog svetskog rata i svojevrsna su svedočanstva istorijske prošlosti Srbije i njenog preobražaja u modernu evropsku državu oslobođenu istočnjačkog despotizma.
 
– Ova izložba nije samo prilika za uživanje u umetničkim delima. Reč je o postavci koja nam daje uvid u širi aspekt značaja proteklih istorijskih zbivanja čiji su tokovi rezultirali ne samo stvaranjem srpske države nego su jasna verifikacije njene neprikosnovene statusne državnosti – istakla je mr Bojana Borić Brešković i zahvalila se Ministarstvu kulture Republike Srbije bez čije podrške ne bi bilo moguće ostvarenje ovog kulturnog projekta.
Izložbu je otvorio generalni sekretar predsednika Srbije, Nedeljko Tenjović, rekavši da su skulpture koje okružuju posetioce ne samo svedoci o izuzetnosti stvaralaca koji su ih darovali svetu, već i nacionalnog poleta i zanosa, koji se probudio u narodu posle oslobodilačkih ratova.

– Biću subjektivan u oceni i reći da ova postavka veoma dobro komunicira sa posmatračem. Nemoguće je da vam Kraljević Marko na Šarcu ne ukrade pogled, ili monumentalno poprsje Banović Strahinje. Ipak, ima ovde i lirske istančanosti i simbolike. Dok gledate vešto dočarane emocije i stanja prikazanih anonimnih subjekata, koji nadilaze sopstvo i prerastaju u kolektivni izraz. Kao primer, to su skulpture „Za otadžbinu“, „Srpski vojnik“, „Napuštena“. Zar se u toj, jednoj figuri ispijenog srpskog ratnika ne ocrtava čitava golgota našeg naroda toga doba? Zar bol napuštenosti nije osetio svako od nas u nekom trenutku? Verujem da će svako od vas pronaći neko pitanje, neki simbol, odgovor, a u krajnjoj liniji doživeti estetski ugođaj na ovoj izložbi – istakao je Nedeljko Tenjović.
 
photoFOTO GALERIJA